Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Operatöre Bağlanma

Reklam
Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Operatöre Bağlanma

Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Operatöre Bağlanma

Vodafone, alanında dünyanın öncü markaları arasında yerini almış ve kendini ispatlamış bir İngiliz markasıdır. Vodafone Türkiye’nin toplam yatırımları 22 milyar TL’yi bulmaktadır. Türkiye pazarına 2005 yılında Telsim şirketini alarak giriş yapan marka kısa zamanda büyük işler başarmıştır. Güncel abone sayısı 23.4 milyon gibi ciddi bir sayıdır. Logo anlamı, tırnak işaretinde oluşan konuşma açma şeklinde tasarlanmıştır. Kelime anlamı ise ingilizce olan “what a phone” dan türetilmiştir. Günümüzde Türk futbolunun önemli takımlarından olan Beşiktaş’ın sponsorluğunu yapmaktadır.

Bir takım durumlarda gerek sistemsel olarak gerek kişilerin yaptığı eksik veya hatalı işlemlerden dolayı sorunun çözülmesi için şirket çalışanlarına yani müşteri temsilcilerine ihtiyaç duyarlar. Fakat Vodafone müşteri hizmetleri direk bağlanma son dönemlerde teknolojiyle olan ilişkilerini geliştirmeleri sonucunda çok fazla seçeneğe cevap veren robot, operatör olduğundan sekteye uğrayabiliyor. Peki tuşlamalarla hiç uğraşmadan Vodafone müşteri hizmetleri direk bağlanma nasıl gerçekleştirebilirim ? Öncelikle Vodafone müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerekir bu da sadece telefonunuzdan (542) numarasını çevirerek gerçekleştirilir. Sinyal sesinden sonra tarifenizde dakika hakkı var ise bu haktan kullanarak operatör ile görüşmeye başlanır. Sonrasında operatör sesini duyduktan sonra sırası ile 1-1-7 tuşlamaları yapılarak müşteri hizmetlerine bağlanma sağlanır. Yeni güncellemelerde ilk 1(bir) numarasını tuşladıktan sonra operatör sizi yapmak istediğiniz işlem ile ilgili sesli yanıt sistemine bağlar. Buradan yapmak istediğiniz işlemi “Müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum” diye yanıtlayınca mümkün olan menüye bağlama işlemi gerçekleştirilir kalan tuşlamaları o menüden yapıp bağlanma sağlayabilirsiniz.

Aslında gayet kolay bağlanma sayesinde işlemlerinizi müşteri hizmetlerinden kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

  • Aradığınız numarayla işlem yapmak için 1(bir)’i
  • Kalan kullanım haklarınızı öğrenmek için 1(bir)’yi
  • Müşteri hizmetlerine bağlanmak için 7(yedi)’yi tuşla

konuşmalarından sonra operatör sizi en kısa sürede müsait olan müşteri temsilcisine aktarmak için beklemeye alacaktır veya sıra yok ise hemen bağlayacaktır. Vodafone müşteri hizmetleri direk bağlanma haftanın yedi günü ve yirmi dört saati kesintisiz olarak işlem yapmaktadır. Günün her saatinde işlemlerinizi yapmak için görüşebilir vakit kaybı yaşamadan hizmet alabilirsiniz.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (Uygulama ile)

Vodafone müşteri hizmetlerine direk bağlanma opsiyonu “Yanımda” uygulamasında yapım aşamasındadır. Fakat Yanımda uygulaması kullanarak bütün işlemlerini herhangi bir ücret ödemeden sadece hücresel veri veya Wi-Fi aracılığı ile sağlayabilir. Kimse ile görüşmek durumda kalmadan ve beklemeden size özel fırsatlardan yararlanabilir, tarife değişikliği veya bunun gibi birçok işlemi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Uygulama sahibi her kullanıcı haftalık “Bana ne var ?” kampanyasından yararlanıp bedava GB’lar kazanabilir. Bu kampanya bir haftalık olmakla beraber hakları bir sonraki haftaya devretmez. Her hafta düzenli olarak takip edilmesi hediye kazanma ihtimalinizi daha da arttıracaktır.

Vodafone Müşteri Hizmetleri İşlemleri

Vodafone müşteri hizmetleri işlemlerini her zaman interaktif kullandığı için bu çalışmalara en üst düzey önem vermiş köklü bir firmadır. Müşteri hizmetleri alanında yaptığı inovasyon çalışmalarını gelişen teknoloji ile paralel olarak yürütmüştür. Bundan dolayı Vodafone müşteri hizmetleri direk bağlanma ile yapacağınız işlemlerin hepsini mobil uygulamadan veya websitesinden kolaylıkla yapabilir düzeye getirmiştir. Örnek vermek gerekirse taahhütü ve hizmet paketinden memnun olmayan bir kullanıcının kendine özel olan kampanyaları veya diğer kampanyaları erişimi Vodafone kendi websitesinden çok daha rahat ve bilgilendirici olacaktır. Vodafone websitesinde işlem gerçekleştirmek için sağ üst köşedeki alana cep telefonu girilerek alt satırına ise şifre girilerek sisteme giriş yapılır. Eğer ilk defa sisteme girilecek veya şifre unutulmuş ise S yazıp 7000’e ücretsiz sms göndermek yeterli olacaktır. Saniyeler içerisinde internet şifreniz cebinize gelecektir. Sisteme girdikten sonra açıklayacı olan kategorilerden istenilen veya ihtiyaç duyduğunuz sekme tıklanarak işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (İnternet aboneliği)

Vodafone müşteri hizmetleri direk bağlanma konusu internet aboneliği için de geçerlidir. Vodafone şirketi 2011 yılında koç.net’i satın almasıyla Evde İnternet dönemini başlatan ve bu konuda liderlerin arasına girmiş bir şirkettir. Sağladığı altyapıyla ülkenin dört bir yanına hizmet vermektedir. Peki Vodafone evde internet için aranması gereken numara nedir ?

Vodafone Evde İnternet Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Vodafone evde internet için müşteri hizmetlerine bağlanma işlemi cep telefonunda (542) numarasının tuşlanmasıyla başlar ve operatöre bağlanıldıktan sonra 77 tuşlanarak Evde internet servisi için sesli yanıt uygulamasına bağlanılır. Sesli yanıt uygulamasından 1-1-telefon numarası veya tc kimlik numarası girilerek sesli yanıt sistemine “Müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorum.” denildiği zaman sistem sizi otomatik olarak müşteri hizmetlerine bağlamak için sıraya alır. Görüşme boyunca var ise telefon hattınızdaki kalan dakikalarınızdan yok ise farklı bir ücretlendirmeye tabi tutulursunuz. Bütün müşteri hizmetleri görüşmelerinizden sonra Vodafone şirketi araştırma geliştirme ve müşteri memnuniyeti açısından sizleri tekrar arayarak sesli yanıt sistemi ile tek soruluk 1-çok kötü, 5-çok iyi olmak üzere derecelendirme yapmanızı ister.

Bunun yanı sıra Vodafone evde internet işlemlerinizi müşteri hizmetlerine bağlanmak için beklemeden ve daha fazla bilgi sahibi olmanız için internet ortamında da hizmet vermektedir. Bunun için yapmanız gereken www.vodafone.com.tr adresine girip sağ üstteki Giriş yap bağlantısına tıkladıktan sonra gelen sekmeden “Evde İnternet” kutucuğuna basmanızdır. Sisteminiz sizi otomatik olarak www.jetfatura.com adresine yönlendirecektir ki bu telaş etmeyi gerektirecek bir durum değildir Vodafone şirketinin kendi sitesidir. Buradan TC kimlik numaranız veya kullanıcı kodunuzu girerek ardından şifrenizi tuşlayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. İlk kez giriş yapıyorsanız veya şifrenizi unuttuysanız, tıklayınız kelimesine tıklayarak şifre oluşturabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra açılan pencerede hemen hemen müşteri hizmetlerinin size sunacağı hizmetler mevcuttur. Tarifenizi değiştirmek istiyorsanız size uygun teklifler anasayfanızda gözükecektir. Diğer tarife bilgilerinin hepsine de aynı siteden ulaşabilirsiniz.

Vodafone müşteri hizmetleri direk bağlanma sayesinde tarifenize ek telefon veya akıllı ürünler fırsatına erişebileceğiniz gibi internet sitesinden veya uygulama üzerinden de hat puanınıza göre alacağınız teknolojik aletler de mevcuttur. Telefon, tablet, akıllı saat, drone vb. Ürünleri tarifeye ek miktarlarla almak için müşteri hizmetlerini arayabilir detaylı bilgi edinebilirsiniz. Gelişen teknolojiye ayak uydurma konusunda başarılı bir operasyon yürüten Vodafone şirketi, müşteri ilişkileri ve problem çözme konusunda verdiği çok kanallı hizmetlerle kullanıcıları memnun etmeyi misyon haline getirmiştir. O anda uygun bulduğunuz yol ile Müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir sorununuza çözüm üretilmesini talep edebilirsiniz. Başka bir opsiyon olarak internet ortamında da sunulan hizmetler de sorunlarınıza çözüm bulup, ödeme işlemleri, başvuru işlemleri, satın alma işlemleri birçok işlemi yapabiliyor herhangi ekstra ücret ödemeksizin sizlere hizmet veriyor.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma Sorunu

Günün mesai saatlerinde veya haftanın tatil günlerinde Vodafone müşteri hizmetleri çok yoğun olabiliyor. Ufak bir sorunun çözülmesi dakikaları hatta saatleri bile alabiliyor. Bu yoğun saatler içerisinde bağlanma problemi yaşayan müşterilerin alternatif yollara başvurmayı düşünmesi zaman tasarrufu açısından önemlidir. Peki nedir bu alternatif yollar ?

  • 7000’i ücretsiz şekilde arayarak diğer
  • Vodafone Yanımda uygulaması kullanılarak,
  • Twitter’dan @Vodafonedestek hesabı ile iletişime geçerek

Neredeyse bütün işlemler vakit kaybı olmaksızın yapılabiliyor.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Garanti BBVA Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Reklam

Yorumlar

Yorum Yaz