SGK Maaş Sorgulama

Reklam

SGK Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK maaş sorgulama, bir başka deyişle e-bordro görüntüleme işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor. SGK maaş sorgulama için, e-devlet sitesinden e-Devlet Bordro görüntüleme yapılır.

E-Devlet Üzerinden Maaş Sorgulama

E- Devlet üzerinden maaş inceleme işlemleri için uygulanması gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr sayfasına giriş yapılır.
 • Sayfanın üst bölümünde bulunan ‘’ Sisteme Giriş’’ yazısına tıklanır.
 • Ekranda giriş seçenekleri sunulur.  Seçenekler e-Devlet şifresi, e-imza, Mobil imza, TC. Kimlik kartı ya da internet bankacılığıdır.
 • Bu seçenekler arasından kullanıcı kendisi için uygun olanı seçerek, sisteme giriş yapar.
 • İstenen seçeneğe tıklandıktan sonra, ‘’Sisteme Giriş Yap’’ butonuna tıklanır.
 • Daha sonra ‘’e-Hizmetler’’ kısmına girilir. Ya da üst kısımda yer alan arama bölümüne kullanılması istenilen uygulamanın adı yazılır.
 • Arama bölümüne ‘’e-Bordro’’ yazılmasını takiben, ‘’Maliye Bakanlığı e-Bordro Sorgulama’’ yazısına tıklanır.
 • Ekranda açılan sayfadan sorgulaması yapılacak bordro seçilir.
 • İstenildiği takdirde’’ Yazdır’’ yazısına da tıklanır ve maaş bordrosu belgesinin çıktısı alınabilir.

E-Bordro Uygulamasından Yararlanabilecek Kişiler

E-Bordro uygulamasından yararlanabilecekler maaşı Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenen ve 657 sayılı kanunda bağlı olarak çalışan memurlardır. 4C ya da daha farklı şekillerde sözleşme imzalayarak çalışan kişiler, e-bordro uygulamasından yararlanamaz.

Emekli Maaşı

Emekli maaşı emekli olan memurun, hizmet süresi, memuriyete giriş tarihi, memurun ünvanı kademesi, derecesi ya da ödediği prim miktarı hesaplanır. Bu faktörler herkese göre farklılık gösterir. İnsanlar emeklilik dilekçesini vermeden önce, emekli maaşlarının ne kadar olabileceğini öğrenmek istiyorlar.

SGK maaş sorgulama konusunda araştırma yapmak isteyen başvuru sahibinin emekli olunca ne kadar maaş alacağı da internet ortamında hesaplanabiliyor. Emekli maaşı hesaplamak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle SGK’nın resmi sitesine giriş yapılır.
 • ‘’Vatandaş’’ penceresi açılır.
 • Daha sonra ‘İkramiye Maaş Hesapla’’ uygulaması seçilir.
 • Burada gerekli kişisel bilgilerin girişi yapılarak maaş hesaplaması yapılabilir.

Emekli maaşı sorgulaması e-devlet üzerinden de yapılabilir.

4A (SSK) Emekli Maaşı

4A’dan emekli maaşı alan gruba dahil olan kişilerin emekli maaşlarını hesaplamak için izlemeleri gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle ‘’uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/’’ adresine giriş yapılır.
 • Bu adreste sorulan TC Kimlik numarası, doğum yeri, tarihi, baba adı ve SSK sicil numarası bilgileri doğru olarak sisteme yüklenir.
 • Emekli maaşı yatırılan primler üzerinden hesaplanır. Alınan hesaplama sonucu konusunda, bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

4B (Bağ-Kur) Emekli Maaşı

4B Emekli maaşı almayı planlayan kişiler, e-Devlet sistemine giriş yaparak kolayca istedikleri bilgiye ulaşabilir. E-Devlet girişi yapıldıktan sonra ‘’Hizmet Dökümü’’ sayfası seçilir. Bu sayfadaki ‘’4B emekli maaşı hesaplama’’ yazısına tıklandıktan sonra, en son olarak ‘’esnaf veya tarım işçisi’’ yazısı seçilir.

Emekli Olma Zamanı

Emekli olacakları zamanı merak eden vatandaşlar e-Devlet web sitesinden bu bilgiyi elde edebilirler. E-Devlet sitesine e-Devlet şifresi ve TC Kimlik Numarası ile giriş yapıldıktan sonra ekranda açılan pencereden e-Devlet emekli olma zamanı görülebilir.

Erken Emeklilik Koşulları

Erken emeklilik şartları için vatandaşların öncelikle gerekli prim ödemelerini yapmış olmaları ve istenen minimum çalışma süresinin doldurmuş olmaları gerekir. Bu koşulları sağlayan vatandaşlar erken emeklilik hakkı elde ederler.

Erken emeklilik, herkesin hayali olmakla birlikte erken emeklilikte emekli maaşının % 5 oranında bir düşüş göstereceği unutulmamalıdır.

SGK maaş sorgulama çalışanlar ya da emekliler için önemli bir konudur. Bu nedenle çeşitli sitelerde bahse konu hesaplamanın yapıldığı sayfalar bulunuyor. Burada doğruya en yakın sonucu verebilecek olan sayfanın devletin resmi sayfası olacağı unutulmamalıdır. Bunun dışındaki hesaplama sayfalarına çok itibar edilmemesinde yarar vardır.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz