SGK İşveren Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Reklam

SGK İşveren Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işveren borç sorgulama işlemleri, vergi borçlarını denetlemek isteye kişiler için kurulmuş olan bir sistemdir. Buna göre sistem üzerinden kişiler, SGK borç sorgulama işlemlerini yaparak borcu yoktur belgelerini alabilir veya kayıtlı bir vergi borçları varsa bu borca ilişkin tüm detayları görüntüleyebilirler. SGK işveren borç sorgulamaları, çalışan sigortalı vatandaşlardan farklı olarak e-devlet üzerinden yapılmaz. Bunun için işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sayfasını ziyaret etmeleri gerekmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulama İşlemleri Nereden Yapılır?

SGK işveren borç sorgulama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun işveren kişiler için sunmuş olduğu ayrı bir sistem üzerinden yapılabilmektedir. Buna göre sigortalı vatandaşlar gibi borç sorgulamak için e-devlet sistemini kullanamayan işverenler, SGK’nın kendi sitesini kullanmak zorundalardır.

SGK İşveren Borç Sorgulamaları

SGK işveren borç sorgulama işlemi yapmak isteyen işverenlerin öncelikle sistem üzerinden sorgulamalarını yapabilmeleri için barkod almaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek burada başvuru ile barkod numarası alan kişiler, almış oldukları bu barkodlarla sistem üzerinden hem vergi borçlarına ilişkin detayları hem de borcu yoktur belgesini kolaylıkla alabilmektedirler. Sigortalı olarak çalışan kişilerden daha farklı bir sistem üzerinden borç sorgulamalarını yapan işverenler, almış oldukları bu barkod sayesinde SSK prim işlemleri ve diğer tüm işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna her seferinde gitmek zorunda kalmaz.

İşveren Borç Sorgulama

İşveren Borç Sorgulama

SGK İşveren Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK işveren borç sorgulama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi üzerinden kişilerin gereken bilgileri girmesiyle yapılan işlemlerdir. Buna göre işverenlerin SGK borç sorgulaması yapmak için takip etmeleri gereken işlemler şunlardır;

  • Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sayfası üzerinde yer alan E-SGK sekmesine tıklanır.
  • Sonrasında gelen ekranda e-borç sorgulama bölümüne giriş yapılır.
  • Bu işlemin ardından gelen sayfada işverenler kullanıcı adını ve şifrelerini istenilen alana girerler.
  • Daha sonra sistem üzerinde yer alan sorgu türü,
  • Sorgu tipi,
  • Sicil numarası,
  • Güvenlik kodu,

Gibi bilgiler girilerek borç sorgulama işlemi tamamlanmış olur. yapılan bu işlemin ardından işverenler kendilerine ait tüm borçlara ve detaylarına ulaşabilecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, işverenlerin kullanıcı adlarını ve şifrelerini daha önceden temin etmiş olmaları gerektiğidir. Eğer kişiler kullanıcı adlarını ve şiflerini temin etmedilerse sisteme girişleri maalesef mümkün olmayacaktır. Kullanıcı adını ve şifresini temin etmeyen işverenler en kısa zamanda bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek şifre temin etme işlemi için başvuruda bulunabilirler.  Bu sayede hem mevcut borçların görüntüleyebilen kişiler hem de resmi evraklarda kullanmak üzere borcu yoktur belgesini de siste üzerinden rahatlıkla alabilmektedirler.

SGK İşveren Borcu Yoktur Belgesi

İşverenlerin SGK’dan aldıkları borcu yoktur belgesi, kişilere mahkemelerde ya da gerekli resmi işlemlerde oldukça kolaylık sağlayan bir belgedir. Bu belge aynı zamanda işverenlerin herhangi bir şekilde vergi kaçırmadıklarına dair beyan ettikleri resmi bir belge hükmü taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumundan başvuru ile alınan barkodlar sayesinde borcu yoktur belgesini ihtiyaç duyduğunda sistem üzerinden alabilen kişiler, aynı zamanda bu belgeleri resmi evrak işlerinde de kullanabilmektedirler.

SGK İşveren Borç Sorgulama Sayfasından Ulaşılabilecek Olan Diğer Bilgiler Nelerdir?

SGK işveren borç sorgulama sayfası üzerinden görüntülenebilen diğer bilgiler, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı tüm borçlarının yanı sıra şunlardır;

  • Kişilerin sahip oldukları mevcut borçların ne zaman yani hangi dönemde oluştuğuna ilişkin bilgiler,
  • Borçların kimin adına kayıtlı olduğu,
  • Kişilerin tam iş statülerini,

Gibi pek çok bilgiye sistem üzerinden ulaşılabilmektedir.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz