SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Reklam

 SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş sorgulaması internet ortamından yapılabilir. SGK işe giriş tarihi sorgulaması kişinin çeşitli haklarını alabilmesi için önemlidir. İşe giriş ve çıkış tarihleri aynı internet sayfası üzerinden görüntülenebilir. Sigortalı işçi çalıştıran işverenler, çalıştırdıkları kişilerin  işe giriş tarihlerini ve sigorta bildirimlerini SGK’ ya göndermekle yükümlüdür. Aksi takdirde yasal olarak suç işlenmiş sayılır. Bu gibi durumlarda işverene önemli miktarlarda para cezası uygulanır.

İşveren işe aldığı kişi için çalışanın nüfus cüzdanı ve fotoğrafını kapsayan işe giriş evrakı düzenlemelidir. Bunu takip eden aşamalarda SGK tarafından belirlenmiş sigortalı çalışan için yapılması gereken bütün işelmler eksiksiz olarak yapılmalıdır.

SGK SSK İşe Giriş/Çıkış Sorgulaması

SGK SSK işe giriş/çıkış sorgulaması yapılarak kişilerin işe ne zaman başladıkları ve ne zaman ayrıldıkları sorgulanır. Bu yolla da kişinin toplam hizmet süresi bulunur. İnternet üzerinden bu araştırma yapılırken kişinin gerçek işe giriş tarihinin resmi kayıtlarda görünmesi çok önemlidir. Zaman zaman insanların gerçek ise giriş tarihleri ile resmi belgelerde yazan işe giriş tarihleri farklı olabilir. Hesaplamalar daima resmi belgelerde görülen tarihler üzerinden yapılmalıdır. Kişinin aklında kalan işe giriş/çıkış tarihlerinin resmi değerlendirmelerde bir geçerliliği yoktur.

SGK İşe Giriş Sorgulama

SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-SGM

E-SGM sayfasında sorgulama yapan kişiler,  doğru sonuç almak için kendilerine ait bilgileri tam olarak girmelidir. Bu ekranda istenen bilgiler, sorgusu yapılacak kişiye ait TC Kimlik numarası, doğum tarihi, doğum yeri, cilt numarası ve nüfusa kayıtlı olunan İl bilgileridir. Bu işlemleri takiben E-SGM ekran sayfası açılabilecektir. Bu sayfadan sadece başvuru sahibine ait işe giriş bilgileri değil daha başka pek çok konu hakkında da bilgi edinilebilir. Fakat E-SGM, özellikle SGK işe giriş tarihi sorgulaması ve hizmet dökümü belgelerini almak amacıyla kullanılır. Aynı bilgiler e-devlet üzerinden de elde edilebilir. Ve aynı yasal geçerliliğe sahiptir. FakAt bu sitenin avantajı girişte şifre kullanımına gerek olmamasıdır.

Prim Sorgulama

Prim sorgulama internet üzerinden farklı yollarla yapılabilir. Örneğin SGK SSK prim sorgulama için hizmet dökümü alınabilir. Ya da aynı bilgi, şifre girişi yapılarak e-devlet üzerinden de elde edilebilir. Her iki belgenin de yasal geçerliği vardır.

SGK İşe Giriş Sorgulaması

SGK işe giriş sorgulaması için girilmesi gereken adres http://www.turkiye.gov.tr adresidir. Bu site üzerinden girişi yapıldığında, SGK sigortası olan kişi işe giriş bildirgesi sorgulaması yardımı ile tam olarak resmi işe giriş tarihi hesaplatabilir.

SGK İşten Çıkış Sorgulaması

SGK işten çıkış bildirilmesi işveren tarafından işçi işten ayrıldıktan sonraki 10 gün içinde yapılmalıdır. Bu konu 5519 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık sigortası kanununda açıkça belirtilmiştir. Bu işlem işveren tarafından belirlenen süre içinde yapılmadığı takdirde işveren asgari ücretin 1/10’u kadar bir miktar para cezası ödemek durumunda kalır.

İşten çıkış belgesi, yalnızca işveren tarafından görüntülenerek çıktısı alınabilir. Sigortalı çalışan bu belgeyi göremez. Bu amaçla çalışan sigortalının bir SGK şubesine şahsen giderek bu bilgiyi alması gerekir.

Aşağıda verilen adres kullanılarak da sigorta işe giriş, çalışma süresi ve işten çıkış bilgileri görüntülenebilir. Adres şudur: https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap

SGK Hizmet Dökümü

SGK hizmet dökümünü elde etmek için başvuru sahibi eğer sigortalı ise 4A Hizmet Bilgisi bütanına basmalıdır. Başvuru sahibi Bağ-Kur sigortalısı ise 4B Hizmet Bilgisi üzerinden sorgulama yapılmalıdır. Emekli sandığı çalışanları ise işe giriş/çıkış bildirileri ve hizmet dökümü almak için 4C Hizmet Bilgisi yazısına tıklamalıdır. Böylece  SGK işe giriş sorgulama  konusunda gerekli işlemler yapılır.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Yorum Yaz