SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

Reklam

SGK gün sorgulama işlemleri, ne zaman emekli olunacağı konusunda kişilere bilgi veren ve emeklilikleri hakkında tüm detaylara ulaşmalarını sağlayan işlemlerdir. Çalışan tüm insanların en büyük hayalleri, bir gün emekli olmak ve emekli olduklarında hayatlarını rahat geçirmektir. Bu yüzden emekli olmaya gün sayan kişilerin en fazla yaptığı işlemlerden bir tanesi olan SGK gün sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sayfasından kolayca yapılabilmektedir.

SGK Gün Sorgulama İşlemleri Nereden Öğrenilir?

Emeklilikleri ile ilgili tüm detayları içeren SGK gün sorgulama işlemleri, hem Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi üzerinden hem de e-devlet sistemi üzerinden öğrenilebilmektedir. Gün sorgulaması yapacak olan kişilerin her iki sisteme de kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yapmaları gerekmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişiler, sisteme şifreleri ve kimlik numaraları ile giriş yaptıklarında yeniden sistem içinde Sosyal Güvenlik Kurumunun sayfasına yönlendirileceklerdir. Açılan sayfada gereken hizmet türü belirtildikten sonra kişiler kendilerine ait tüm detayları görüntüleyebilirler.

SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu gün sorgulama işlemleri, e-devlet üzerinden ve Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesi üzerinden yapılmaktadır. Emeklilik yaşını hesaplamak isteyen kişilerin gereken tüm detayları öğrenebildiği bu sistem vatandaşların sahip oldukları e-devlet şifresi ile kullanıma açılmıştır. Buna göre e-devlet sistemi üzerinden SGK gün sorgulaması yapmak isteyen kişiler aşağıda verilen şu adımları takip ederek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler;

  • E-devlet sistemine şifre ve kimlik numarası ile giriş yapılır,
  • Açılan sayfada gelen sorgulamalar sekmesi seçilir,
  • Hemen arkasından açılan Sosyal Güvenlik Kurumunun sayfasına tıklanır,
  • Gelen yeni sayfa üzerinden kişiler “hizmet dökümü” sekmesini açarlar,
  • Açılan yeni sayfada kişiler hangi hizmet türünde olduklarını (4A- 4B- 4C) seçerek gün sorgulamalarını yapabilirler.

Yukarıda verilen gün sorgulama işlemleri, SGK gün sorgulaması yapmak isteyen kişilerin kolayca yapabileceği ve oldukça hızlı olan işlemlerdir. Eğer kişilerin e-devlet şifreleri yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifrelerini alabilirler.

SGK Gün Sorgulama

SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Prim Gün Sorgulama İşlemleri

SGK prim günü sorgulama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesi üzerinden ve e-devlet sistemi üzerinden yapılan işlemlerdir. Kişilerin emekli olmalarına ne kadar prim günü kalmış ve prim borçları ne kadar bunları gösteren bu sistem, site içerisinde “Hizmetler” başlığı altından yapılmaktadır. Sistemde hizmetler kısmı seçildikten sonra SGK’nın bağlantısına tıklanmalıdır. Sonrasında açılan sayfada gelen seçeneklerin arasından “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” sekmesi seçilir. Eğer kişilerin kendi adlarına ait bir prim borcu bulunuyorsa sistem üzerinde gelen ekranda prim borcu ve miktarı gözükecektir. Oldukça kolay ve hızlı olarak yapılan SGK prim gün sorgulama işlemleri vatandaşları Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmekten kurtaran ve anında prim borçlarını ve sigortalılıklarına ait tüm detayları öğrenmelerini sağlayan bir sistemdir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması 4A- 4B- 4C

SGK hizmet dökümü sorgulaması için kişilerin yapması gereken iki farklı seçenekten oluşmaktadır. Hem kişilerin gün sorgulamaları hakkında bilgi veren hem de sigorta hizmetlerini gösteren bu sorgulamalar, her hizmet türü için farklı şekilde yapılır. Bunlar kişilerin sigortalılık durumuna göre değişen 4A, 4B ve 4C hizmet dökümleridir. Buna göre SGK hizmet dökümü sorgulamasını 4A- 4B ve 4BC’ye göre yapmak isteyen kişiler;

  • Vatandaşlar eğer 4A statüsünde çalışıyorlarsa, e-devlet sistemi üzerinde açılan hizmet dökümü sorgulama ekranı üzerinden “4A Hizmet Dökümü” sorgulaması yazan ekrana giriş yaparlar.
  • 4B ve 4C’ye göre hizmet döküm sorgulaması yapmak isteyen kişiler de kendi alanlarına uygun alanları seçerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yukarıda verilen işlemler yapılarak vatandaşlar ait oldukları hizmet türüne göre SGK gün sorgulamalarını yapabilmektedirler.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz