SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir? e-Devlet

Reklam

SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir?

SGK emekli maaşı sorgulaması e-devlet üzerinden veya SGK’dan öğrenilebilir. Emekli maaşı sorgulaması için, sorgulama yapacak kişinin e-Devlet şifresi olmalıdır.

Emekli Olmak

Emekli olmak için gerekli bütün primlerin yatmış olması, kanunda belirtildiği süre boyunca hizmet verilmiş olması ve kanunda belirtilen yaşa gelinmiş olması gerekir. Bu şartlar sağlandıktan sonra SGK’ya emekli olmak için başvuruda bulunulur.

Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli olunup olunamayacağı bilgisi başvuru sahibine iletilir. Bilgi posta yoluyla iletilir. Başvuru sahibi bu süre boyunca maaşının bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek isteyebilir.

Emekli Maaşı Öğrenmek

Emekli maaşını öğrenmek için SGK’ dan gelecek posta beklenmeden e-devlet üzerinden maaş hakkında bilgi alınabilir. Maaşın yatıp yatmadığı öğrenilebilir. Yine e-devlet üzerinden maaşın ne kadar olduğu, herhangi bir kesinti yapılıp yapılmadığı ya da ek gösterge vb. hakların olup olmadığı öğrenilebilir.

Emekli Maaşının E-Devletten Öğrenilmesi

Emekli maaşının e-devletten öğrenilmesi için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

  • www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
  • Bu adresten e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilgileri girişi yapılır.
  • Sayfada belirtilen e-hizmetler arasından ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazısına tıklanır.
  • Eğer emekli olacak kişi SSK’da çalışmış ise 4A Hizmetleri/4A Emekli aylık Bilgisi yazısına,
  • Bağ- kur emeklisi ise 4B Hizmetleri/ 4B Emekli aylık bilgisi yazısına,
  • Emekli sandığı emeklisi ise 4C Hizmetleri/4C Emekli aylık bilgisi yazısına tıklanır.
  • Açılan sayfada başvuru sahibinin emeklilik işlemlerinin hangi aşamada olduğu ve maaşının bağlanıp bağlanmadığı görülür.

Emekli maaşı sorgulaması açısından en pratik yöntem e-Devlet kullanılmasıdır.

SGK Emekli Maaşı Sorgulama

SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşını SGK’dan Öğrenme

Emekli maaşı SGK’dan da öğrenilebilir. Bunun için başvuru sahibi kendisine en yakın mesafede bulunan SGK birimine uğrar. Burada görevli memurla yüz yüze konuşarak maaşının ve emeklilik başvurusunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilir.

Emekli Maaşını Telefonla Öğrenmek

Emekli maaşı telefonla öğrenilebilir. Başvuru sahibinin durumu Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeye elverişli değilse, başvuru sahibi Sosyal Güvenlik Kurumuna telefon eder ve SGK’da konu ile ilgilenen bölümdeki yetkili kişi ile görüşerek, emekli başvurusu ve maaş bağlanması işlerinin hangi aşamada olduğu öğrenebilir.

Emekli maaşının yatırılacağı bankayı emekli olan kişinin seçme hakkı vardır. Eğer bu kişi herhangi bir banka tercihi ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik kurumuna bilgi vermedi ise maaş otomatik olarak Ziraat Bankasına yatar.

Emekli Maaşı Bağlanması

Emekli maaşı bağlanması başvuru yapıldıktan sonra ortalama olarak 2 ile 2.5 ay sonra bağlanır. İşlemlerin bu kadar uzun sürmesinin nedeni Sosyal Güvenlik Kurumunun çok yoğun olmasıdır. Bu süre Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirler için veriliyor. Yoğunluğu daha az olan yerleede maaş bağlanma işlemi çok daha hızlı olur.

Emekli maaşına hak kazanılması, başvuru sahibinin emekli olmak için müracaat ettiği tarihten sonraki ay başlar.

Emekli Tahsis Numarası

Emekli tahsis numarasının öğrenilmesi için uygulanabilecek iki alternatif yöntem vardır. Bu yöntemler şunlardır:

  • SGK resmi web sitesi kullanılır. Bu yöntemde SGK remi web sitesine giriş yapıldıktan sonra Evrak arama bölümüne giriş yapılır ve buradan emekli tahsis numarası öğrenilir.
  • E-Devlet üzerinden öğrenilir. Bu yöntemde ise TC Kimlik no.su ve e-devlet şifresi ile e-Devlete giriş yapılır. Siteye girildikten sonra ‘’evrak takibi sorgulaması’’ yapılır. Bu bölümden emekli tahsis numarası öğrenilir.

Emekli tahsis numarası SGK tarafından emeklilere verilen ve bütün işlemlerin tek bir kanalda takip edilmesine yarayan numaradır.

Emekli maaşı sorgulaması için uygulanabilecek en pratik ve en doğru sonuç veren yöntemler bunlardır.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz