SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir?

Reklam

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK 4A hizmet dökümü sorgulaması yapmak için e devlet sitesini ziyaret ettikten sonra, 4A hizmet dökümü sorgula sekmesine tıklamanız gerekiyor. E devlet şifresini unutan kişiler SGK 4A hizmet dökümü sorgulama için PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında yeni şifrelerini alabilirler. Yeni şifrenizi kapalı zarf içinde alın ve şifrenizi başka kimse ile paylaşmayın.

Adım Adım Sigorta Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigorta dökümü sorgulama adım adım aşağıdaki şekilde yapılabilir:

 • Turkiye.gov.tr adresine giriş yapın.
 • TC kimlik no girin.
 • Açılan sayfada karşınıza çıkan boşluğa 4A özel hizmet dökümü seçeneğine tıklayın.
 • SGK 4A hizmet dökümü sorgulama işlemini tamamladınız.

SGK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

SGK hizmet dökümünde yer alan bilgiler arasında:

 • İlk kez yapılmış olan sigorta giriş tarihi,
 • Sigortalı olan kişinin temel bilgileri,
 • Sigortalı olarak çalışılmış olan günlerin sayısı,
 • Primlerin ödendiği tarih,
 • Çalışılan şirketin bilgileri,
 • Sigortanın ödendiği aylar yer alır.

E devlet tarafından geliştirilmiş olan interaktif uygulamalar sayesinde, SGK hizmet dökümüne tek sayfa üzerinden ulaşmanız mümkün.

SGK 4A Hizmet Dökümü

SGK 4A Hizmet Dökümü Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Ne için Kullanılır?

SGK hizmet dökümünün kullanılması aşağıdaki hallerden birinde geçerli olmaktadır:

 • Vize alım süreçleri,
 • İkramiye hesaplamaları,
 • Kıdem hesaplamasında,
 • Mahkeme ve diğer resmi kurumlarda,
 • Ne zaman emekli olacağını öğrenmede.

Barkod Kullanarak SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Barkodlu SGK hizmet dökümü almak da mümkün. Buun için e devlet sisteminize giriş yapın ve Hizmet Dökümü sayfasını tıklayın. Alacağınız döküme barkod bilgisini de ekleyebilirsiniz. SGK dökümü sayfasında barkod ekleme sağ üst köşede karşınıza çıkacak.

SGK Hizmet Birleştirilmesi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SGK hizmet birleştirmesinde önemli noktalar bunuyor. Hesaplama yaparken kişilerin her yılı 360 günden sayarak yapması önemlidir. Prim ödenmemiş olan sürelerin üzerine hizmet süreleri eklenmez. Eğer sigortalı olan kişi meslek hastalığı ya da iş kazasına kurban gittiyse, birleştirme işlemi yapıldıktan sonra kişi maaş hakkı kazanmış sayılır. Bağ kur prim borcunun ödenmesi ya da basamak intibak farkının yatırılmış olması alinde birleştirme süreci hızlandırılmaktadır. Söz konusu işlemlerin tamamlanması zaman alıcıdır. Bu nedenle başvuru yapan kişilerin emeklilik süresi 1 sene kadar yaklaşmış ise başvurularını yapmaya başlamaları gerekmektedir. Eğer sigorta süresi boyunca sakatlık ya da ölüm durumları söz konusu oldu ise, maaş hak kazanma olması şartıyla yatırılmış olur.

SGK Hizmet Birleştirilmesi İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesi işlemi için çalışılan kuruma resmi olarak dilekçe ile başvurmuş olmak gerekiyor. Dilekçe örneğinde yer alan bilgiler çalışan tarafından eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Dilekçe son çalışılan kuruma teslim edilir. Hizmet no bilgisi mutlaka dilekçede yer almalıdır. Bu numaranın bulunmadığı dilekçeler işleme alınmazdan usulen reddedilmiş olur. Hizmet numarası bilmeyen vatandaşlar dilekçelerine eklemek üzere SGK hizmet no sorgulaması yapabiliriler.

SGK Hizmet Birleştirilmesi İşlemi için Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesi sorgulaması yapmak isteyebilirsiniz çünkü kuruma yazılan dilekçelerin sonuçlanması uzun zaman almaktadır. Dilekçenizin hangi aşamada olduğunu öğrenmek için internetten sorgulama sistemini kullanmanız mümkün. Bunun için UYG.SGK.gov.tr linkine giriş yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ekranda TC kimlik no ve evrak kayıt yılı bilgilerinizi girin. Sorgula butonuna tıkladıktan sonra sorgulama işlemi başarı ile yapacak ve dilekçenizin güncel durumu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hem de bu işlem için ücret ödemenize gerek yok.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Yorum Yaz