PTT Kargo Takip ve Barkod Sorgulama

Reklam

PTT 170 seneyi aşkın müddettir hizmet veren, haberleşme ve ulaştırma bakanlığına bağlı bir devlet müessesesidir. PTT Posta Telefon ve Telgraf Teşkilatının kısaltması olarak bilinir. Yurtiçi ve yurtdışı gönderi hizmetini en ucuz biçimde yalnızca PTT üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Takip ve anlık görüntü konusunda sorun yaşatmayan kargo firmalarından biri olan PTT, bu konuda müşterilerini olabildiğince düşünür ve yardımcı olur.

 

PTT Kargo Takip ve Barkod Sorgulama

İsminize göre kargolanan ürünleri görüntülemeniz adına var olan PTT barkod sorgulama sayfasının kullanımı oldukça  basit ve kullanışlıdır. Bazı e-ticaret firmaları bu barkodu öğrenmeniz için her ne kadar ücret talep etse de aslında PTT’nin sunmuş olduğu ücretsiz hizmetlerden sadece biridir. Yurtiçi olarak yaptığınız çoğu alışverişte, bu kodun girilmesi zorunludur ve ücretsizdir. Barkod numarasının ücretli sunulmasını, daha çok yurt dışından yaptığınız alışverişlerde karşılaşırsınız.

Yapmanız gereken şeyler oldukça basit:

  • PTT’nin resmi web sitesine girin. (ptt.gov.tr)
  • Üst kısımdaki menüde bulunan “Gönderi Takibi” yazılı metine tıklayın.

Karşınıza şöyle bir resim çıkacaktır:

Ptt Kargo Takibi

Alışveriş yaptığınız kişi ya da kurumdan aldığınız barkod numarasını, ilgili kısıma girin. Ardından bir alt kutucuğa geçerek güvenlik testini tamamlayıp “sorgula” bağlantısına tıklayın. Eğer girdiğiniz bilgiler doğru ise,  kargo iletiniz karşınıza çıkacaktır.

 

PTT Yurtdışı Kargo Takip

E-Devlet üzerinden gönderilerinizi takip edebilirsiniz.

Bu işlemi kullanıcılar genellikle e-devlet üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Ancak  yine aynı bağlantı üzerinden de barkod numarası ile birlikte gönderinizi takip etmeniz mümkün. Ancak sıklıkla karşılaşacağınız sorunlardan bahsedecek olursak, muhtemelen yurt dışından gelen kargonuzun barkod numarası değil; alışveriş numarası gönderilecek. Bu doğrultuda da bilgileriniz geçersiz sayılacak.

Bu gibi durumları önlemek adına satıcı ile alışveriş öncesinde görüşmeli ve anlaşmalı, ardından satın almalısınız. Aynı zamanda yurt dışından gelen kargo sisteme işlenebilmesi için öncelikle ülke sınırları içerisine girmesi gerekiyor.

Ek olarak yurt dışından gönderilen ürünlerde kimi zaman maaliyet en aza indirilmesi için takip seçeneği olmadan gönderim sağlanır. Eğer kargonuz bu nedenden dolayı kaybolur ise 444 1 788 numaralı telefondan bilgi ve destek alabilirsiniz. Unutmayın, her yıl insanların neredeyse %30’unun kargosu bu nedenlerden dolayı kayboluyor!

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz