KYK Yurt Başvurusu 2019 – 2020

Reklam

KYK Yurt Başvurusu 2019 – 2020

2019 KYK yurt başvurusu yapmak isteyen kişilerin e devlet sistemine girebiliyor olması gereklidir. Öğrenim hayatlarına devam eden özellikle ailesinden farklı bir şehirde okuyan kişiler KYK’nın yurtlarında kalabiliyor. Bu yurtlarda kalabilmek için de başvuruda bulunulması gerekiyor. KYK yurt başvurusu da e devlet üzerinden yapılıyor. E devlet şifresi olmayan kişilerin ise PTT’ye giderek şifre alması gerekiyor. E devlet sistemine giren kişilerin Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasından Yurt Başvurusu ekranına girmelidir. Bu ekran üzerinden başvurular gerçekleştirilebilir.

KYK Yurtlarında Kalma Şartları Nelerdir?

KYK yurtlarında kalma koşullarından en önemli olanlardan bir tanesi öğrencinin örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıt olmasıdır. KYK yurtlarında barınmak isteyen kişilerin bazı şartlar sıağlaması gereklidir. KYK’nın belirlediği şartlardan bazıları ise şu şekildedir:

  • Öğrencinin herhangi bir sebepten dolayı kesinleşmiş 6 ay ve daha fazla hapis cezası almış olmaması,
  • Öğrencinin daha önce farklı kurum ya da kuruluşların yurtlarından süresiz çıkarma cezası almamış olması,
  • Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde herhangi bir kurumda çalışmıyor olması,
  • Öğrencinin sağlık koşullarının yerinde olması.
KYK Yurt Başvurusu 2019 - 2020

KYK Yurt Başvurusu 2019 – 2020

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman 2019 – 2020?

2019 – 2020 KYK yurt başvurularının ne zaman olacağı henüz netlik kazanmadı. KYK yurtlarında kalmak isteyen kişilerin başvuru tarihleri içerisinde e devletten işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu başvuru tarihleri de KYK’nın internet sitesi ve resmi gazeteler aracılığıyla duyuruluyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için de yurt başvurular henüz başlamadı. Geçtiğimiz yıl yurt başvuruları Eylül ayının başında gerçekleştirilmişti. Bu yılda aynı şekilde yine KYK yurt başvurusunun Eylül ayında gerçekleştirileceği düşünülüyor.

KYK Yurt Ödemesi Nasıl Yapılır?

KYK yurt ücreti ödemesi Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Ziraat Bankası ile anlaşması bulunuyor. Bundan dolayı KYK’nın burs ve kredi ödemeleri de Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. Burs ve kredi ödemeleri gibi yurt ödemelerinin yapılabilmesi için de Ziraat Bankası ile iletişime geçilmelidir. Yurt ödemeleri için banka şubelerinin yanı sıra Ziraat Bankası ATM’leri de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra KYK’nın internet sitesinde bulunan e-ödeme ekranından da yurt ödemeleri gerçekleştirilebilir.

Kimler KYK Yurtlarında Ücretsiz Kalabilir?

KYK yurtlarında ücretsiz olarak kalabilecek kişiler arasında anne ve babası vefat etmişler vardır. KYK yurdunda ücretsiz kalabilmek için her iki ebeveynin de vefat etmiş olması gereklidir. Kredi ve Yurtlar Kurumu bazı öğrencilere ayrıcalık tanıyarak bu kişilerin yurtlarda ücretsiz olarak barınmasına izin vermektedir. Ayrıca bu kişilere KYK yurtlarında kalma önceliği de verilmektedir. KYK yurtlarında ücretsiz bir şekilde kalabilecek olan diğer kişiler ise şunlardır:

  • Lise öğrenimini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar,
  • Devlet koruması altında olan öğrenciler,
  • Şehit ve gazi çocukları,
  • Gazilerin kendisi.

KYK Yurt Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

KYK yurt başvurusunda istenen belgeler öğrencinin konumuna göre değişiyor. KYK’nın öncelikli olarak kabul ettiği öğrenciler vardır. Bu öğrenciler de KYK yurtlarında ücretsiz olarak kalabilmektedir. Bu öğrencilerden istenen belgeler de diğer öğrencilerden farklıdır. Örneğin engelli olan bir öğrencinin tam teşekkülü hastaneden %40 ve üzeri engelli raporu alması gereklidir. Bunun yanı sıra şehit ve gazi çocuklarının da buna ilişkin olan belgelerini KYK yurt başvurusu sırasında teslim etmesi şarttır. Uluslararası öğrencilerin ise öğrenci belgesinin yanı sıra ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye’de ikamet edebileceklerine dair izin belgelerinin ve pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi KYK yurdunda kalabilmek için aranan koşullardan birisidir.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz