Kredi Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Reklam

Kredi Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Ülkemizde kredi sicili, kredi Kayıt Bürosu (KBBB)’na bağlı olarak faaliyet gösteren Findeks tarafından oluşturulmakta ve kaydı tutulmaktadır. Bu sicil oluşturulurken, kişilere ait farklı beş özellikler göz önüne alınır. Bunlar; kredi kartı ve kredilerin ödenme düzeni, var olan kredi kartı borcu ve kredi borcu durumu, alınan yeni krediler, kredi kullanmanın yoğunluğu ve sıklığı ve diğer faktörlerdir. Kredi sicil affı ise bu faktörlerin de etkisi ile kara liste olarak tabir edilen listeye girmiş olan kişilerin, bu listeden çıkması demektir.

Çeşitli nedenlerden dolayı kişiler bankalardan çekmiş oldukları krediyi ya da harcama yaptığı kredi kartı borçlarını ödeyememektedir. Bu ödemenin 90 gün boyunca gerçekleştirilmemesi ile bankalar, borçlarını ödemeyen kişileri yasal takip sürecine sokacak işlemleri başlatırlar. Yasal takip sürecinin başlatılması, kişilerin maaşının bir kısmına el konmasına, ikamet adreslerine haciz gelmesine ve kişinin kara listeye girmesine sebep olur. Bu durumdaki kişiler, yani kara listeye adı girmiş olan kişiler, borçlarının tamamını ödeyip beş yıl kadar süreyi doldurmadıkları sürece, bankaların kredi kartı ve kredi fırsatlarından yararlanamazlar, bankalara yapmış oldukları başvurular olumsuz olarak cevaplanır.

Ülkemizde sık aralıklarla kredi sicil affı çıkmaktadır. Bu durum kara listeye girmiş olan kişilerin o listeden çıkarak, tekrar kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanabilmesinin yolunu açmaktadır. Bu kredi affının çıkması yönündeki düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, altı ay içerisinde borcunun tamamını ödeyen kişiler ya da borcunu yeniden yapılandıran kişiler bu aftan yararlanabilmektedir.

Bu kredi affından yararlanabilmek için kişilerin yapması gereken özel bir işlem bulunmamaktadır. Yasanın çıkması ile birlikte, düzenlemenin ilan edilmesi ile 6 ay içerisinde, borçlu olduğu bankaya gidip borcunu ödeyen ya da borcunu ödemek amacı ile yapılandırma teklifi veren banka müşterileri kolayca aftan yararlanabilmektedir.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsamaktadır?

Kredi sicil affı, ülkemizde 31 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve bu aftan yaklaşık olarak 2,5 milyon kişi yararlanmıştır. Bu aftan;

  • Kredi kartı borcu ve kredi borcu gecikmeye, yasal takip sürecine girmiş olan kişiler,
  • Karşılıksız çek sahibi olan kişiler,
  • Ödenmeyen nakdi ve gayri nakdi kredi sahibi olan kişiler yararlanabilmektedir.

Bu yasa yani af ile birlikte kişiler, her türlü olumsuzluğa rağmen tekrardan bankaların kredi olanaklarından yararlanabilir hale gelmiştir. Normal şartlarda, yukarıdaki sebeplerden dolayı kara listeye girmiş olan kişiler, borçlarının tamamını ödemedikçe ve aradan 5 yıl geçmedikçe bankanın kredi hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Kredi Sicilinin Bozulmasının Nedenleri

Ülkemizde yaşayan, 18 yaşını doldurmuş her bir kişinin bir kredi notu vardır. Kredi notu, kredi sicili anlamına da gelmektedir. Bu sicili etkileyen faktörler, kredi notunu etkileyen faktörler ile bire bir aynıdır. Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılmaması, kredi kartı ödemelerinin hiç yapılmaması, kredi borcunun düzenli yapılmaması, kredi ve kredi kartı ödemelerinin 90 gün yapılmaması nedeniyle borçlu hakkında yasal takip sürecinin başlatılması kredi sicilini etkileyen nedenlerdendir.

Kredi sicili bozulmuş olan ve kara listeye dâhil olmuş olan kişiler, borçlarını ödemedikleri sürece, aradan beş yıl geçmediği sürece bu listeden çıkamayıp bankacılık sektöründeki finansal başvurularına olumlu cevap alamamaktadırlar. Kredi sicil affı çıkması, bu borçlu ve sicili bozuk olan kişilerin değerlendirmesi gereken bir şanstır. Çünkü bu af ile birlikte ödemelerini gerçekleştiren kişiler, bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanmak için aradan 5 yıl gibi bir sürenin geçmesini beklememektedirler. Bu nedenle, kara listede yer alan kişilerin bu aftan yararlanması en doğru yol olacaktır.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz