Kredi Nasıl Alınır? İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Reklam

Kredi Nasıl Alınır?

Kredi, basit bir anlatımla; bankaların ihtiyaç duyan müşterilerine verdikleri borç paradır. Bankalar vermiş oldukları bu borca belli bir faiz uygulayarak uzun vadede geri alır. Nakit paraya ihtiyacı olan kişiler, kredi nasıl alınır diye araştırmaktadır. İşte kredi ile ilgili bilgiler…

Her bankanın kredi seçenekleri ve verdikleri kredinin şartları farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak bankalar; ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve araç kredisi vermektedir. Bankalar, bazen dönemsel olarak çeşitli kampanyalarla farklı isimler altında kredi verebilmektedir. Örneğin; düğün kredisi, tatil kredisi… Bu krediler, ihtiyaç kredisi adı altında verilen kredilerdir. Fakat ülkemizde, kişiler tarafından en çok kullanılan krediler, konut kredisi ile araç kredisi olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi seçenekleri arasında en kolay alınabilen ve geri ödemesi daha kolay olan kredi; ihtiyaç kredisidir. Çünkü ihtiyaç kredisi, bir konut kredisi kadar yüksek meblağları kapsamamaktadır. Dolayısı ile uzun vadede, düşük geri ödemelerle bu krediyi almak mümkündür.

İhtiyaç kredisi genellikle, insanların acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için başvurduğu bir yoldur. Fakat bu krediyi edinmek için, kredi almak isteyen kişilerin sağlamak zorunda olduğu şartlar vardır. İhtiyaçlara yönelik ihtiyaç kredi nasıl alınır sorusunun genel geçer olan şartlar bazındaki cevabı şunlardır:

  • Bu kredi türünden yararlanacak olan kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Kişi, bir gelire sahip olmalı ve bu gelir durumunu resmi bir belge ile beyan etmek zorundadır.
  • 18 yaşını doldurmuş ve düzenli bir gelire sahip olan kişiler, ayrıca; 3 ya da 6 ay aralığında bir süre, kesintisiz olarak sigortalı olmalıdır.

Bu şartları sağlayan kişiler, ihtiyaç kredisi çekmek istediği bankanın şubelerine gidip şahsen başvuru yaparak ya da bankanın internet ile telefon bankacılığını kullanarak başvuruda bulunabilmektedirler. Kişilerin, başvuru için bankaya giderken, üzerinde T.C kimlik numarası olan nüfuslarını, gelir belgelerini, ikametgâh belgelerini ve adlarına düzenlenmiş olan bir faturayı almaları gerekmektedir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bir miktar birikimleri olanlar ve bu birikimlerini peşinat yapıp kredi çekerek konut sahibi olmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri ev için kredi nasıl alınır sorusunun cevaplarıdır.

Konut kredisi, yatırım yapmak isteyenler ve bir ev sahibi olmak isteyenler için bankalar tarafından, talep eden kişilere borç olarak para verilmesi sistemidir. Bankalar, kişilere bu borç paraları verirler ve uzun vadede geri ödemesini alırlar fakat bu geri ödemeye belir bir oranda faiz yansıtılır.

Konut kredi almak ciddi bir iştir ve kredi almadan önce ödeme planı iyi yapılmalıdır. Çünkü konut kredisinin geri ödemesinin aksaması ya da hiç yapılamaması halinde, banka eve el koyarak satışa çıkarabilmektedir. Bu nedenle, kişiler; konut kredisi ile bir ev almadan önce iyi bir plan yapmalıdır, uzun yıllar boyunca her ay maksimum ne kadar ödeme yapabileceğini açıkça ortaya koyup hesap yapmalıdır.

Bir kişinin konut kredisi alabilmek için sağlaması gereken azami koşullar bulunmaktadır, bunlar:

  • Kredi alacak olan kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Kişinin düzenli bir geliri olmalıdır ve bu geliri resmi bir belge ile belgelendirmelidir.
  • Kişinin konut kredisi alabilmek için kredi notunun yeterli puan aralığında olması gerekmektedir. Çünkü konut kredileri yüksek meblağlardan oluşur ve bankalar güven duymadıkları kişilere bu krediyi vermeye yanaşmazlar.

Kişiler, bu azami şartları taşıyorlarsa bankaya konut kredisi için başvuruda bulunabilirler ve bankanın onay vermesi durumunda, kişi almak istediği evin tapu fotokopisi ile bankaya yine müracaat eder. Bankalar, bu kredi ile ev için gerekli olan meblağın tamamını değil maksimum yüzde 80’ini karşılamaktadır. Kalan yüzde 20’lik kısım ise kişinin kendisi tarafından  peşinat olarak verilir.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz