Gazi Üniversitesi Personel Alımı

Reklam

Gazi Üniversitesi Personel Alımı

Üniversitelerde akademik personel (Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Dr. Öğretim Üyesi, Uzman …vs) alımları haricinde Sözleşmeli personel alımları da yapılmaktadır. İlgili birimlerdeki eksiklere belirli şartlardaki sınavlardan başarılı olarak değerlendirilen adaylar arasından açılan pozisyona en uygun olan aday seçilir.

Personel Alımı İçin İstenen Şartlar (Kriterler) Nelerdir?

Başvuru süresi resmi gazetede yayınlandığından itibaren başlar ve minimum 15 (on beş ) gün olarak üniversitenin sayfasından ilana çıkar.

Adaylardan İstenen Evraklar:

  • Üniversitenin hangi bölümündeki başvuru şartlarını sağlıyorsa o alanla ilgili olarak açıklamalı ve okunaklı olacak şekilde başvuru dilekçesini en üste koyması gerekmektedir.
  • Adayın Öz geçmişi: daha önce herhangi bir yerde çalıştıysa hangi yıllar arasında çalıştığını, bildiği programları, yabancı dil seviyesini belirteceği açık bir kendi tanıtır dilekçesi,
  • Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Adli Sicil Kaydı: e-devletten alınan barkodlu, kare kodlu yakın zamanda alınmış örneği,

Mezun olduğunu gösteren diploma örnekleri: lisans, yüksek lisans, doktora aslı gibidir onaylı ve mühürlü

Atanmaya Hak Kazanan Adaylar Ne yapmalı

Yerleşmeye hak kazanan adaylar üniversitenin belirlediği süre zarfında, üniversitenin adaydan istediği evraklar ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Belirlenen tarihler arasında başvurusunu yapmayan aday hakkını kaybetmiş sayılır ve onun yerine yedekte kalan aday başvuru yapmaya hak kazanmış olur. Eksik bir belgeyle başvuru yapan adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

Geçersiz Başvuru Hangi Durumlarda Olur?

Atanma kriterlerine uygun olmayan, o pozisyondaki şartları tam anlamıyla taşımayan ve/veya eksik evrakla başvuru yapan adayların başvuruları geçersiz olarak kabul edilmektedir.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz