Engelli Personel Alımı

Reklam

Engelli Personel Alımı

Türkiye’de tüm kamu kurum ve kuruluşları kontenjanları doğrultusunda ve boş kadrolara uygun olan oranlarda engelli personel alımı yapıyor. Engelli personel alım işlemleri için;

  • 1-Devlet Personel Başkanlığı,
  • 2-Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
  • 3-İşkur,
  • 4-Belediyelere şahsen veya elektronik posta yöntemiyle başvuru yapılması yeterli oluyor. Kurumlar arasında şartları uygun olan boş kadrolara engelli işçi ve memur alımı yapılıyor.

Engelli Kadrosundan Kamuya Memur Olarak Girmek

Kamuda engelli personel olarak görev yapmanın tek kriteri engel oranıdır. Her kurum ve kuruluş bünyesinde istihdam edilecek engelli personel için farklı engel oranı belirleyebilmektedir. Bu oran kurumdaki boş kadro ve pozisyonun şartlarına göre belirlenebilir.

Engelli Personel Çalışma Şekilleri

Engelli personelin kamuda memur olmasında hafifletici düzenlemeler bulunur. Bu düzenlemeler, masa başı memurluğu ve daha kolay görevlerden ibarettir. Her kurum için belirli bir sayıda engelli personel istihdamı resmi olarak kararnamede yer almaktadır. Ancak kurumların kendi bünyelerinde belirlemiş oldukları özel ve genel şartlar değişim gösterebilmektedir.

İŞKUR Engelli Personel Alımları

Özel sektörde çalışmak isteyen engelli bireyler için iş ilanları İŞKUR’un internet sitesinde sürekli güncel olarak yer alıyor. Tüm illere göre engelli personel alımları, adaylarda aranan nitelikler, tam zamanlı veya yarı zamanlı ile yeterlik ölçütleri İŞKUR’un sitesinde tüm detaylarıyla adaylara liste şeklinde sunulur. Sitede bulunan programlara katılmak isteyen engelli kişiler, bulundukları bölgede yer alan İŞKUR Müdürlüğüne başvuru yapabilir.

 

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz