e-Okul VBS Giriş – Veli Bilgilendirme Sistemi

Reklam
e-Okul VBS Giriş

e-Okul VBS Giriş

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından sürdürülen e-okul hizmetleri, velilerin ve okul yöneticilerinin kullanımına açılmıştır. Okul tarafından girilen güncel bilgilere ulaşma imkanı sunan sistem gelişen teknolojilerden aldığı destekle; veli-okul-öğrenci arasındaki bağın güçlenmesini amaçlar.

E-Okul İnternet Uygulamaları

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş İçin Tıklayın

Velilerin bilmesi gereken değişiklikler ve uygulamalar hakkında güncel duyuruların yer aldığı veli bilgilendirme sistemi, mobil bilgi servisiyle entegre olarak çalışır. Veli toplantısına katılamayan veya öğrencisi şehir dışında okuyan aileler için güçlü bir iletişim fırsatı yaratan sistem üzerinden her türlü bilgiye ulaşılabilir.
* Sınav bilgileri ve
* Öğrenci bilgileri başlığı altında açılan panel üzerinden istenen bilgilere ulaşılabilir.

Sınav bilgileri alanı: öğrencinin girmiş olduğu ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen ortak sınavlara ait bilgileri içerir.
Öğrenci bilgileri alanı: bu alanda devamsızlıktan not bilgisine, yıl sonu not ortalamasından nakil durumuna, e-karneden pansiyon izin belgesine kadar her detaya ulaşılabilir.

E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi interaktif bir program değildir. Sadece okul yönetiminin girdiği ve velilerin görmesine izin verilmiş alanlar hakkında güncel bilgilere erişim sağlanabilir. Dönem içinde velilerin öğrencileri hakkında düzenli bilgi sahibi olmasını sağlayan sistem; bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlar üzerinden kullanılabilir.

E-okul sisteminin düzenli takip edilmesi halinde dönem içi eksiklikler erkenden fark edilerek öğrencinin akademik başarısı desteklenebilir. Devamsızlık gibi durumlarda hızlı bilgi akışına tek tıkla ulaşma imkanı sunan uygulama, değişen eğitim-öğretim sistemleriyle uyumlu olarak güncellenir.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş İçin Tıklayın

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş

Milli Eğitim Bakanlığının geliştirmiş olduğu e okul sistemi ile öğrenci velilerinin öğrencilerin ders durumları ve notları hakkında detaylı bilgiye ulaşmaları sağlanıyor. Sunulan bu hizmetlerden yararlanabilmek için e okul vbs giriş işlemleri yapılması gerekiyor. Siteye giriş yapıldığındae okul vbs giriş yapsekmesine tıklayarak ekrana gelen giriş yöntemlerinden herhangi biri tercih edilerek e okul veli bilgilendirme sistemi imkanlarından yararlanılabiliyor.

E- Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu e okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak için öncelikle “https://eokul.meb.gov.tr/” sitesine giriş yapmak gerekiyor. Siteye giriş yapıldığında sitenin sağ üst köşesinde yer alan veli bilgilendirme sistemi başlığına tıklayarak ekrana gelen bilgilerin doldurulması gerekiyor. Ekrana gelen bu bilgiler arasında T.C kimlik numarası, güvenlik kodu ve öğrenci numarası bilgileri isteniyor. Veliler tarafından istenen bu bilgiler doğru girildiği takdirde giriş için ikinci aşamaya geçiliyor.

Giriş işlemlerinin ikinci aşamasında ise öğrenciye ait okul bilgileri ve kimlik bilgileri isteniyor. Öğrencilerin nüfusa kayıtlı oldukları ilçe ve il bilgisi, öğrencinin doğum yeri ve tarihi, öğrenci fotoğrafı ve öğrencinin okuduğu şube bilgileri isteniyor. Bu bilgilerin de doğru girilmesi ile birlikte sistem açılarak gerekli bilgiler elde edilebiliyor.

Sisteme Giriş İle Birlikte Yararlanılacak Bilgiler

İki aşamalı giriş işlemleri yapıldıktan sonra veliler sisteme giriş yapabiliyorlar. Sisteme giriş yapıldıktan sonra birçok bilgiden yararlanmak mümkün. Bu bilgiler sırasıyla; devamsızlık bilgisi, haftalık ders programı, not bilgisi, sınav tarihleri, okuduğu kitaplar, aldığı belgeler, diploma puanı, davranış notları, nakil durumu ve yıl sonu notları gibi seçenekler yer alıyor. Bu bilgilere sisteme giriş yapıldıktan sonra ekranın sol kısmında bulunan menüden ulaşmak mümkündür.

E Okul Sistemi ile Devamsızlık Bilgileri

E okul sistemine giriş yapıldıktan sonra yararlanılacak en önemli konulardan birisi de öğrencilerin devamsızlık durumları ile ilgili, bilgilerdir. E okul sisteminden önce devamsızlık ile ilgili ailelerin çok fazla bilgisi olmamasına rağmen e okul sistemi ile birlikte her an çocuklarının devamsızlıkları ile ilgili detayı bilgiler elde edebiliyorlar. Bu durum öğrencilerin ailelerinden habersiz devamsızlık yapma gibi sorunların da önüne geçmesi açısından oldukça önemlidir.

E Okul Sistemi ile Başarı Notları

Öğrencilerin tüm dersleri için girmiş oldukları sınavları ile ilgili almış oldukları puanlar sınav sonuçları açıklandıktan kısa bir süre sonra e okul veli bilgilendirme sisteminde ailelerin bilgilerine sunuluyor. Veliler çocukların almış olduklarım notları tüm derslerin karşısında görerek zayıf olan ya da başarılı olan dersleri görebiliyorlar. Sadece sınav sonuçlarını değil aynı zamanda derslerden alınan sözlü puanları da aynı sekme içerisinde yer alıyor.

E okul veli bilgilendirme sisteminin devreye girmesi ile birlikte veli öğrenci ve okul arasında koordinasyon oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Bu da öğrencilerin başarılarına direk etki etmesi nedeni ile oldukça önemlidir.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (Vbs) Nedir?

2007 yılı itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devreye sokulan e okul vbs, öğrencilerin eğitimi hakkındaki pek çok bilgiye ulaşım imkanı veren sistemdir. Güncellenmiş ara yüzü ve zengin içerik bilgileri sayesinde, artık öğrenciler hakkında çok daha geniş bilgilere ulaşım sağlanabilmektedir. Bakanlık bünyesinde veli bilgilendirme sisteminin eklenmesi ile beraber, aileler eğitim konusunda öğrencilerin takibini güvenle yapabilmektedir. Sistemi şeffaflığı sayesinde aileler, öğrencilerin eğitim-öğretim hayatındaki tüm bilgilere detaylı şekilde ulaşım imkânı sağlıyor.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş İçin Tıklayın

Eğitim Hayatı Boyunca Öğrenciler Hakkındaki Tüm Detaylı Bilgilere Ulaşım

Öğretim hayatına başladıkları andan mezun olana kadar, öğrenciler hakkında tüm bilgileri veli bilgilendirme sistemi üzerinden ulaşmak mümkün. Hem yönetim hem de öğretmenler tarafından öğrenciler hakkındaki tüm bilgilere, bu sistem ailelerin ulaşmasına olanak tanıyor. Aileler diledikleri yerden farklı cihazlarla sisteme giriş yapabiliyor. Masaüstü, tablet, laptop ya da mobil cihazlar üzerinden giriş gerçekleştirmek mümkün. Böylece ebeveynler çocuğunun eğitim ve öğretimi hakkında bilgiye erişerek; okul hayatına etkin müdahale hakkına sahip olabilmektedir.

Öğrenciler Hakkında Farklı Bilgilere Erişim

Öğrencilerin öğretim hayatı devam ettiği sürece aileler pek çok bilgiye veli bilgilendirme sistemiyle ulaşabilmektedir.
– Öğrencilerin haftalık ders programı
– Sınavlar ve sınav sonuçları
– Notları
– Karne
– Ödev ve projeler
– Devamsızlık süreleri
– TEOG
– Bireysel duyurular
Bu gibi pek çok bilgiye aileler kolaylıkla veli bilgilendirme sistemi üzerinden giriş yaparak ulaşabilmektedir. Çocuklarının eğitim hayatında yaşanan tüm durumlara müdahil olma hakkını bu şekilde güvenle sağlayabiliyor. Sistem kesintisiz şekilde ne zaman istenirse giriş yapma hakkı vermektedir. Öğretmenlerin ve yöneticilerin sisteme giriş yaptıkları andan itibaren, aileler anında tüm bu detaylı bilgilere erişim sağlayabilir.

Ailelerin Çocuklar İçin Eğitim Öğretim Hayatına Müdahil Olma İmkanı

Veliler adına hazırlanan bu sistem sayesinde, aileler çocuklarının eğitim-öğretim hayatına müdahale olma şansını elde edebilmektedir. Böylece okul yaşamı boyunca öğrenilmesi gereken tüm bilgilere sistem üzerinden ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda çocukların plan ve programlı şekilde eğitim hayatına devam etmesine olanak sağlanabilmektedir. Sistem içerisinde öğrencinin hayatı boyunca tüm eğitim ve öğretim bilgileri eklenmektedir. Bu da velilere zamandan kazanç sağlayarak doğru bilgilere hızlı şekilde ulaşım imkanı veriyor.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine (VBS) Nasıl Kayıt Olunur?

Öğrencilerin sınava girmesi ile birlikte veliler, öğrencilerinin notlarını takip etmek istemektedir. MEB tarafından hazırlanmış olan e okul vbs sistemi, velilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu sistemde sınav sonuçlarının yanı sıra devamsızlık bilgisi ve davranış durum bilgisini öğrenmek mümkündür. Velilerin okula gitmesine gerek kalmadan bilgi veren bu sistemi, telefona indirerek takip etmek oldukça kolaydır.

Akıllı telefonlara basit bir şekilde indirilen e-okul VBS, öğrenci ile ilgili bilgileri eksiksiz ve tam olacak şekilde göstermektedir. Uygulama telefona indirilmek sureti ile yüklendikten sonra velilerden, velisi olduğu öğrencisi hakkında kimlik tespiti yapabilmek için bazı bilgiler istemektedir. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu yer, okul numarası ve TC kimlik numarası bu bilgiler arasındadır.

E-Okul VBS Kayıt Olma

E-okul VBS sürekli yenilenerek iyileştirilmekte ve eğitim-öğretim sistemini ileri bir düzeye taşımaktadır. Her yaştan velinin rahatlıkla kullanabileceği e-okul VBS, 7’den 70’e bütün veliler tarafından sevilmektedir. Son derece yararlı bir platform olmakla birlikte öğrenciler hakkında şeffaf bilgiler vermektedir. Pratik kullanımı, velilerin zorluk yaşamadan e okul vbs kayıt olmasını sağlamaktadır.

Öğrencisinin TC kimlik ve okul numarası ile sisteme giriş yapan veliler, öğrencilerinin not bilgilerini görebilmektedir. Sisteme yüklenmiş tüm notlar kolay bir şekilde görülebilmekte ve devamsızlık gibi bilgiler de takip edilebilmektedir. Okul duyurularını da gören veliler, okul ile ilgili aktivitelere sosyal bir şekilde katılım sağlayabilmektedir. Çalışan veliler, veli toplantısına katılamadıklarından dolayı çocukları ile ilgili bilgiye e-okul VBS’den sahip olabilmektedir.

E-Okul VBS Giriş

Teknoloji ile eğitimin harmanlanmasının en güzel örneği olan e-okul VBS, çok sayıda veli tarafından tercih edilmektedir. Teknolojiden verimli bir şekilde faydalanan velilerin işi oldukça kolay bir hale getirilmiştir. Özellikle çalışan veliler, öğrencilerini işten izin alma gereği duymadan takip edebilmekte ve öğrencileri hakkında her türlü bilgiye sahip olmaktadır.

Öğrencilerin eğitim hayatında başarılı bir süreç geçirmeleri, biraz da velilerin e-okul VBS sistemini ne kadar takip ettiği ile doğru orantılıdır. Öğrenciler hakkında pek çok bilginin girilmiş olduğu e-okul VBS’ye internetin olduğu her yerden erişim sağlanmaktadır. E-Okul VBS, ilkokuldan başlayarak lisenin sonuna kadar öğrencilerin takip edilmesini kolaylaştırmaktadır.

E-Okul VBS’de Yapılabilecekler

Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli projesinden biri olan e-okul VBS, oldukça modern ve kaliteli bir sistemdir. İnternet üzerinden giriş yapılan e-okul VBS, öğrencilerin okul durumu ile ilgili oldukça geniş bilgilere yer vermektedir. Sanal ve merkezi olarak hizmet vermekte olan e-okul VBS, neredeyse bütün veliler tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Eğitimi modern ve çağdaş bir konuma getiren e-okul VBS, 7/24 erişime açıktır. Her eğitim günü sonunda, öğrenciler ile ilgili devamsızlık bilgisi gibi bilgiler, sisteme girilmektedir. Öğrencileri ile ilgili bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilen veliler, çocuklarının durumlarını takip edebilmek için çocuklarının öğrenim gördüğü okula kadar gitmek zorunda değildir.

E Okul Öğrenci Ortalamasına Nasıl Bakılır?

E-okul veli bilgilendirme sistemi; velilerin dönem içinde öğrencilerinin güncel okul durumu hakkında istedikleri pek çok bilgiye sahip olmalarını sağlar. Okul yönetimi ve veli girişi olmak üzere iki farklı panel üzerinden sürdürülecek işlemlerde güvenlik konusu ön planda tutulur.

Kullanıcı Güvenliği

Ana ekranda kullanıcı güvenliği ve gerçek kişi kullanımının desteklenmesi açısında öğrenci bilgileri hakkındaki sorulara doğru cevap verilmesi şarttır. Giriş yapılmasının ardında VBS Güvenlik Kontrolünde ikinci aşamaya geçilmiş olunur. Öğrenciye ait olarak hazırlanan ve her giriş işleminde değişen sorulara da doğru cevap verilmelidir. Yine farklı 5 resim içinden öğrenciye ait olanı seçilerek sisteme giriş yapılabilir.

e-Okul İnternet Uygulamaları

Bu aşamada veliler e-okul internet uygulamalarına ait sayfaya giriş yapmış olur. Sol tarafta kalan; sınav ve öğrenci bilgileri panelinde ihtiyaç olan bilgiye uygun başlık seçilerek okul yönetiminin girdiği güncel bilgilere tek tıkla ulaşılabilir.

Öğrenci bilgileri;bu alanda öğrenciye ait devamsızlık, haftalık ders programı, yıl sonu notları, nakil durumu ve e-karne görseline ulaşılabilir. Öğrenci ortalaması için bu alandaki “Öğrenci Sınıf Ders Ortalamaları” alanına girmek gerekir.

e-Okul Öğrenci Ortalamasına Nasıl Bakılır?

Bu alana girildiği zaman veli öğrencisi hakkında her bir ders için yazılı sınavlara ait not bilgisine ulaşır. Yine her ders ve sınavın hemen yanında şube ortalaması görülebilir. Öğrencinin dersle ilgili şube ortalamasının altında veya üstünde not aldığı gözlenebilir. Bu bilgi veliye alması gereken tedbirler hakkında gerekli bilgiyi verir.

E Okul Takdir Teşekkür Hesaplama

Dönem sonu yaklaştıkça öğrencileri saran takdir veya teşekkür heyecanı, e-okul üzerinden kontrol edilebilir. Güncel yazılı sınav, sözlü veya performans notlarının girildiği sistemde görülen karne ortalamaları öğrencinin takdir veya teşekkür alıp almayacağını da gösterir.

E-Okul Takdir Teşekkür Hesaplama

Her sınıf, okul türü ve derslerin ağırlıklı not ortalaması takdir ve teşekkür hesaplaması için önemli ayrıntılardır. E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinde;
* Öğrenci bilgileri kısmında
* Ders notları bölümüne girilerek güncel notlar öğrenilebilir.

Sınav puanları, performans notları, uygulamalı derslere ait notlar ve proje ödevleri puanları girilerek öğrencinin puan ortalaması hesaplanır. Okul yönetimi bilgileri güncelledikçe sistem ortalama puanı kendisi hesaplar.

Takdir ve Teşekkür Kaç Puanla Alınır?

Küsuratlı not ortalamaları olan bir öğrenci için dönem sonunda takdir veya teşekkür alıp alamayacağı sorun yaratır. 4. sınıftan 12.sınıfa kadar not ortalaması;
* 70 ile 84,99 arası olan öğrenciler Teşekkür Belgesi
* 85 ile 100 arası olan öğrenciler Takdir Belgesi almaya hak kazanır.

Yine e-okul sistemi, öğrenci bilgileri paneli üzerinde “Öğrencinin Aldığı Belgeler” alanı mevcuttur. Veliler öğrencilerin okul hayatları boyunca hangi yıl ve dönemde belge almaya hak kazandıklarını bu ekrandan görüntüleyebilirler.

Her dönem eğitim-öğretim alanında yapılan değişiklikler baz alınarak yenilenen e-okul veli bilgilendirme sistemi özellikle yatılı okuyan öğrencilerin velileri için her şeyin kontrol altında tutulmasına imkan verir. Her dönem yapılan veli toplantılarını kaçıranlar da sistem üzerinden en doğru ve güncel not bilgisine tek tıkla ulaşabilirler.

E Okul Öğrenci Karne Sonuçları

Tüm yıl boyunca eğitim ve öğretim hayatına devam eden öğrencilerin başarı durumlarını göstermek için öğrencilere karneleri dağıtılmaktadır. Tek bir sayfa üzerinde öğrencinin not ve başarı durumunu gösteren karneler eğitim ve öğretim hayatının l. ve ll. dönemlerini kapsamaktadır. Daha önceleri öğrencinin tüm başarı ve ders durumunu karne üzerinde görebilirken artık elektronik ortamlarda da ders durumlarını görmek mümkün hale gelmiştir. Elektronik olarak işlev gören e-okul sistemi öğrencinin tüm yıl boyunca göstermiş olduğu gayreti ve başarıyı elektronik ortamda sergilemektedir.

Veliler çocuklarının başarı durumlarını ve karnelerini elektronik ortamda görmek isterse sisteme giriş yaparak, anında sonuçları öğrenme şansını yakalayabilirler. Veliler çocuklarının notlarını tek bir sayfa üzerinde ve anında görmek için e-okul sistemine giriş yapmaları gerekir.

Sisteme veli bilgilendirme sistemi üzerinden erişmeleri gerekmektedir. Veli bilgilendirme sistemine ulaşmak ve karne sonuçlarını görmek isteyen veliler için https://e-okul.meb.gov.tr/  adresi üzerinden sisteme erişim sağlayabilirler.

Veli bilgilendirme sistemi ve e-okul sistemi açılmak için bazı bilgileri ve şifreleri isteyecektir. Sisteme doğru şekilde giriş yapmak için istenilen bilgi ve şifreleri doğru şekilde girmek gerekir. Bilgileri girdikten sonra açılan sayfada öğrenci ile ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz. Sistem üzerinden yalnızca öğrencinin karnesini değil, devamsızlık durumunu, kayıt işlemlerini ve derslerden aldığı notları da tek bir sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Öğrencinin karne sonuçlarını görmek içinse sekmelerde yer alan karne sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu şekilde öğrencinin velisi olarak tüm yıl boyunca gösterdiği başarı durumunu sistem üzerinden takip edebilirsiniz.

E Okul Öğrenci Sistemi

Gelişen teknolojilerden destek alan Milli Eğitim Bakanlığı, uygulamaya aldığı e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile velinin öğrencisi hakkında her konuda bilgiye sahip olmasını kolaylaştırmıştır. Belki de öğrenci ve veli arasında gizli kalan bilgilerin zaman kaybı yaşanmadan gün yüzüne çıkmasını sağlayan sistem sayesinde e okul öğrenci güncel bilgilerine kısa vadede erişim sağlanabilir.

Güvenli kullanım kurallarının gözetildiği e-okul menüsüne e-devlet üzerinden de öğrenci bazında erişim sağlanabilir. Birden fazla öğrenciyi takip etmek isteyen veliler için sistem aynı güvenlik uygulamalarının geçerli olması halinde yanıt verir.

e-Okul Öğrenci Sistemi

e-Okul Öğrenci Sistemi

E-Okul İnternet Uygulamalarına Giriş

Velilerin her gün düzenli olarak e okul öğrenci girişi yap menüsü üzerinden kontrol sağlaması son derece önemlidir. Öğretmen ve yönetici panelinin yanında veli için hazırlanan alandaki güvenlik bilgileri girilerek sisteme dahil olunabilir. Bunun için ilk aşamada;
* TC Kimlik numarası ve
* Öğrencinin okul numarasının doğru girilmesi istenir.

Ardından açılan sayfada güvenlik sorgulaması devam eder. Her seferinde farklı sorularla karşı karşıya gelecek olan velilerden;
* Öğrencinin okuduğu şube
* Doğum tarihi
* Nüfus bilgileri sıra no girmesi ve
* Son olarak da öğrenci resmini seçmesi istenir.

E okul öğrenci giriş sayfası üzerinden açılan ilk ekranda güncel duyurulara yer verilmiştir. Merkezi sınavlardan bursluluk seçeneklerine, davranış notundan devamsızlık bilgisine kadar her konu hakkında okula gitmeden hatta yerinizden kalkmadan bilgi sahibi olabilirsiniz.

8383 MEB Mobil Bilgi Servisi alanında çıkan kodu sisteme giren ve GSM numarasını paylaşan veliler, takip ettikleri öğrenciyle ilgili bilgilere SMS ile sahip olabilirler. Servise üye olan kullanıcılar merak ettikleri sorgulama kodunu kullanarak istedikleri konuda güncel bilgilere yine kısa mesaj yoluyla ulaşabilirler. Servis üyeliğini iptal etmek isteyenler IPTAL yazarak 8383’e mesaj göndermelidir.

Veli İşlemleri

Velinin okula veya toplantıya gitmeden öğrencinin akademik ve kişisel gelişim bazında ne durumda olduğunu öğrenmesine imkan veren yazılım farklı ihtiyaçlar için e okul öğrenci belgesi alınması için de kullanılır.

Sınav bilgileri;bu alanda öğrencinin girmiş olduğu ortak sınavlar hakkında bilgilendirme yapılır. Sınav öncesi duyurular kadar, sınav sonuçları, tercih dönemleri ve nakil talepleri hakkında en güncel bilgiler bu panelden takip edilebilir. Yetenek ve bursluluk gibi sınavların takibi de aynı alan üzerinden görülebilir.

Öğrenci Bilgileri

Bu alan sık kullanılan her türlü bilgiye özel olarak hazırlanmıştır. Öğretmenler ve okul yönetimi tarafından öğrenci hakkında girilen her bilgi veli giriş ekranına yansır. Bu panelde en çok takip edilen konu başlıkları arasında;
* Devamsızlık bilgisi
* Ders programı
* e-Karne
* Şube yazılı ortalamaları ve
* Pansiyonda okuyan öğrenciler için bilgiler sayılabilir.

Devamsızlık bilgisi 

Okulların açık olduğu dönemi ay ve gün olarak kapsayan çizelge üzerinden öğrencinin devamsızlık bilgileri takip edilebilir. Bu alanda; özürlü, özürsüz ve faaliyet günler farklı harflerle doldurulur. Özürlü devamsızlıklarda öğrenci izinli sayılır ve bu rakam belge alımına etki etmez. Özürsüz  devamsızlıklar ve öğrencinin derse geç kaldığı gün ve saatler detaylı olarak girilir. Derse 5 kere geç giren öğrencinin yarım günü özürsüz devamsızlık olarak kayıt altına alınır. Okul içi veya dışında görevli olarak faaliyete katılan öğrencilerin devamsızlık bilgileri “F” harfiyle gösterilir.

Not bilgisi 

Bu alanda 1. ve 2. dönem ayrı ayrı takip edilir. Öğrencinin okuduğu sınıfa ait Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülen derslere ait; yazılı, performans, uygulama ve proje notları ilgili alana girilir. Karneye yansıyacak olan not ortalamaları puan kısmında görülür. Öğrencinin muaf tutulduğu dersler varsa onlar da işaretlenir.

Öğrenci yıl sonu notları

4.sınıftan itibaren öğrenciye ait notlar dönem bazında tek ekranda görülebilir. Ağırlıklı yılsonu ortalaması özellikle ortak sınavlar ve diploma notu üzerinde etkilidir.

Aldığı Belgeler

Bu alanda öğrencinin yine 4.sınıftan itibaren her dönem için aldığı belgeler hakkında bilgi alınabilir.

E-Karne

Dönem sonu için hazırlanacak olan karneler, basım aşamasında e-okul sistemi üzerindeki bu alanda görülebilir. Dijital bir e okul öğrenci bilgi formu olarak kullanılabilecek olan alanda yer alan bilgiler öğrencinin karnesiyle aynıdır.

Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi

bu alanda sene boyunca yapılan fiziksel uygulamalara ait bilgiler görülür. Sınıf, yaş, boy, kilo ve sportif becerilerin dikkate alındığı alan Beden Eğitimi ve rehber öğretmenler eşliğinde doldurulur.

E Okul Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan e okul hizmeti ile öğrenci veli ve öğretmen üçgeninde oldukça kaliteli bir iletişim kuruluyor. Öğrencilerin derslerindeki başarıları, devamsızlıkları, raporlu oldukları günler gibi önemli günler e okul uygulaması ile velilerin bilgilendirilmeleri sağlanıyor. Önceki dönemlerde veliler çocuklarının hangi dersten kaç puan aldığını, devamsızlık ve raporlu gün sayısını tam olarak bilemezken artık e okul ile birlikte an ve an istedikleri zaman bu bilgilere ulaşabiliyorlar.

E okul sisteminin kullanımı için öncelikle veri girişinin yapılması gerekiyor. Velilerin çocukları ile ilgili temel bilgilere erişim sağlamaları adına e okul sistemine öğrenciler ile ilgili verilerin girilerek kaydedilmesi gerekiyor. Bu işlem de öğretmenler tarafından yapılarak e okul veli bilgilendirme sistemine kaydediliyor.

e-Okul Öğretmen Girişi

e-Okul Öğretmen Girişi

e-Okul Öğretmen Girişi Yöntemi

E okul veli bilgilendirme sisteminde velilerin çocuklarının ders durumları ve diğer durumları hakkında detaylı bilgi sağlamaları için öğretmenlerin e okul öğretmen girişi ile giriş yaparak her öğrenci için gerekli bilgileri doldurmaları gerekiyor. Öğretmenlerin ilgili alanlarda dolduracakları bilgilerin birbirinden farklı olması nedeni ile her konu için ayrı ayrı giriş yapmaları gerekiyor. Öğretmenlerin e okul öğretmen not girişi ile her öğrencinin dönem boyunca almış oldukları notları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan dönem sonu başarı notu öğretmenler tarafından bu bölüme giriş yaparak dolduruluyor.

Öğretmenlerin e okul öğretmen girişi mebile sadece öğrencilerin notlarını değil aynı zamanda öğrencilerin devamsızlık bilgilerini girdikleri de biliniyor. Sınavlar için girilen notlar her sınavdan kısa bir süre sonra öğretmen tarafından e okul veli bilgilendirme sistemi içerisine giriş yaparak öğretmenler tarafından sisteme kaydedilir. Bu kaydetme işleminden sonra veliler öğrenciler ile ilgili not ve devamsızlık gibi önemli bilgilere erişim sağlayabiliyorlar.

e-Okul Öğretmen Girişinin Yönergeleri

E okul veli bilgilendirme sisteminde öğretmenlerin giriş yapacakları modüller sadece öğretmenlere has bir bölüm olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle öğretmenler kendileri ile ilgili bu alana tıklamaları ile birlikte sisteme tanımlı sicil numaraları ya da Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını giriş yaparak hemen alt kısmında yer alan şifre alanını doldurarak sisteme giriş yapabiliyorlar. Birçok öğretmen sistem için yeni giriş yaptığından e okul öğretmen girişi nasıl yapılır sorusunu sorarak cevap arıyor.

E okul öğretmen girişi yapıldıktan sonra her öğrenci için ayrı ayrı kategoriler yer alıyor. Öğretmenler için elle yazılacak alanlar olmasının yanı sıra işaretlenerek doldurulacak olan alanlar da yer alıyor. Öğretmenlerin elle dolduracakları alanlar öğrencilerin sınavlarda almış oldukları notları işaret ediyor. Ancak devamsızlık bilgileri alanında ise işaretleme usulü ile doldurma işlemi yapılıyor.

Okunulan Kitaplar ve Alınan Belgeler

E okul veli bilgilendirme sisteminde ders notları ve devamsızlıkların yanı sıra öğrenciler için okudukları kitaplar ve aldıkları belgeler ile ilgili alanlar da yer alıyor. Öğrenciler sene boyunca öğretmenlerinin okumaları için önerdiği ve istediği kitapları okumaları durumunda bu bölümde öğrencilerin okumuş oldukları kitaplara yer veriliyor. Bunun yanı sıra öğrencilerin derslerinde başarı göstermelerine bağlı olarak almış oldukları teşekkür ve takdir gibi belgelerin yanı sıra onur belgesi gibi üstün meziyet belgeleri yine bu alan içinde yer alan kendi bölümünde sergileniyor.

Öğrencilerin okul içindeki davranışları ile ilgili kıstaslar için de davranış notları öğretmenler için doldurulması gereken bir başka konu olarak biliniyor. Öğretmenlerin girmiş oldukları bu bilgiler en kısa süre içerisinde çevrim içi olacak şekilde e okul veli bilgilendirme sisteminde yer alarak velilerin çocukları hakkında detaylı bilgilere sahip olmasını sağlıyor.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz