Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personel Alımı

Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personel Alımı

Bakanlık, bünyesinde çalıştırmak üzere sözleşmeli olarak 9 tane bilişim personeli alımı yapacağını açıkladı. 2019 Kamu Personeli alımı ile ilgili olarak birçok kurumda hareketli günler yaşanıyor. Hareketliliğin yaşandığı kurumlar birisini de Çevre ve şehircilik Bakanlığı oluşturuyor.

Personeller Hangi Şartlara Göre Alınacak?

Bakanlık, bünyesinde yapılacak personel alım koşulları ile ilgili olarak henüz net bir açıklama yapılmadı. Bu noktada personel alımına başvurmak isteyen adayların daha önceki başvurularda aranan şartları incelemeleri öneriliyor.

Çevre Şehircilik Bakanlığını Kimler Alınacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına alımı yapılacak 9 bilişim personelinin;

  • Yazılım Geliştirme Lideri,
  • Deneyimli Uygulama Geliştirme Uzmanı,
  • Veri tabanlarında Çalışacak Olan Yönetim Uzmanları,
  • Deneyimli Sistem Uzmanları,
  • Deneyimli Ağ Uzmanları,
  • Uygulamaları Geliştirecek Uzman,
  • Sistem Alanında Çalışacak Uzman kadrolarına alım yapılması bekleniyor.

Bilişim Personeli Alımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bilişim personeli alımı ilanına başvurmak isteyen adaylar kurumun internet sitesinde yer alan başvuru formunun adaylar tarafından doldurulması gerekiyor. Başvuru formunun doldurulmasının ardından dilekçe ekinde bulunan belgelerde dahil olmak üzere 29 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasında ilgili kurumun Genel Müdürlüğüne bağlı Evrak Birimine adayların bizzat gidip kendilerinin ya da son başvuru tarihinde bakanlığa ulaşacak şekilde posta ile yollanması isteniyor. Eksik evrak tesliminde bulunan adaylar ve 3 Mayıs’tan sonra kurum bünyesine gelen başvurular ise kesinlikle değerlendirilmeye alınmayacak.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz