Bilinmeyen Numara Sorgulama Ücretsiz Yöntemler (2020 Güncel)

Reklam

2020 yılında artık telefonlar her yerde, bütün firmalar telefon bilgilerimizi topluyor ve çoğu zamanda hakları olmamasına rağmen başka firma ya da kişilere satıyorlar. Dolayısıyla artık sadece telefonlar değil numaralarımız da her yerde. Her gün istemesekte kim olmadığını bilmediğimiz onlarca çağrı ya da mesaj alıyoruz. Çoğu zamanda bu tanımadığımız numaraları açmıyoruz çünkü genellikle gelen aramalar bir ürün tanıtımı ya da kendini kurnaz sanan bir dolandırıcının tuzağı oluyor. Numara sorgulama artık her gün yaptığımız ve ihtiyaç duyduğumuz bir şey haline geldi.

Hepinizin bildiği üzere bu numaralar genellikle 0850 ile başlıyor ancak dikkatli olmakta fayda var çünkü artık bu kişi ya da firmalar bu numaraların açılmadığının, görmezden gelindiğinin farkında. Dolayısıyla yeni yöntemler arıyorlar ve yeni numaralar kullanıyorlar. Bu numaralar şehir alan koduna sahip bir sabit telefon ya da alışa geldiğimiz şekilde bir cep telefonu numarası olabiliyor. Eğer telefonunuzda bir cevapsız çağrı gördüyseniz ve bu numara eğer alışıla gelmiş şekilde 0850 ile başlayan bir numara değilse kim olduğunu merak ediyoruz ve bulmak istiyoruz. İşte bu yazımızda size bilmediğiniz bir numaranın kime ait olduğunu nasıl bulacağınızı, bilinmeyen numaradan nasıl isim sorgulama yapacağınızı anlatacağız.

Arayan Numara Sorgulama

Bilinmeyen bir numarayı sorgulamanın ücretli, ücretsiz, kolay veya zor birçok yöntemi bulunuyor. Yazımızda bunlara tek tek değineceğiz ama eğer aradığınız şey bilinmeyen numaranın kime ait olduğu değilde isimden numara sorgulamak ise sizi İsimden Numara Nasıl Sorgulanır? başlıklı yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Aramayı aldınız, merak ediyorsunuz kim bu numara? Bunu öğrenmenin çeşitli yolları var, Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom gibi GSM operatörlerinin kendi bünyesinde sunduğu servisler var. Bunun yanında ise 3. parti firmaların sunduğu servisler var. Şaşıracaksınız ama ayrıca Facebook, Google gibi internet servisleri ya da CIA gibi mobil uygulamalar yardımı ile de telefon numarası sorgulaması yapabilirsiniz. Sizler için bütün bu servisleri, ücretlerini ve nasıl kullanılacağını bir araya getirdik.

Her operatör belirli bir ücret karşılığında kendi kendi veritabanları ve diğer operatörlerin veritabanlarında arama yaparak belirli bir ücret karşılığında size bu işlemi sunuyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey hangi operatörü kullanıyorsanız onu arayarak numaranın kime ait olduğunu sorgulamanızdır. Aksi takdirde karşınıza yüksek ücretler çıkabilir. Sizi arayan numaranın hangi operatöre ait olduğunun bir önemi yoktur. Zaten numara taşıma işlemi başladığından beri bunu bilmenize de en azından kolay yollarla imkan yoktur. Uyarımızı yaptığımıza göre artık başlayabiliriz.

Numara Sorgulama

Numara Sorgulama

Türk Telekom (Avea) Numara Sorgulama

Türk Telekom, eski adı ile Avea kullanıcısı iseniz bilinmeyen bir numarayı sorgulamak için 3 farklı yolunuz var. Türk Telekom Bilinmeyen Numara Servisi’nin numarası 11855.

 1. 11855 arayarak bilinmeyen numara sorgulama yapabilirsiniz. 11855’i aramanın dakikası şu anda 1,25 TL/dk olarak ücretlendiriliyor.
 2. Eğer arama yapmak istemiyorsanız telefonunuzdan *100# numarasını tuşlayarak İşlemler menüsü altında Bilinmeyen Numaralar Servisini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlem aramanın aksine ücretsizdir.
 3. 3. yol olarak ise bilgisayarınızın ya da telefonunuzun tarayıcısından www.ttmobil.com.tr adresine girip kullanıcı girişi yaptıktan sonra İşlemler menüsünden Bilinmeyen Numaralar Servisi’ni kullanabilirsiniz. Bu işlemde yine ücretsizdir.

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell abonesiyseniz ve numaradan isim sorgulama yapmak istiyorsanız yine birden çok yolunuz var. Öncelikle bilmeniz gereken şey bir numarayı sorguladığınız zaman kime ait olduğunu bulabilmeniz için sorgulanan numaranın Turkcell Rehber’e kayıtlı olması gerekiyor. Aksi halde aradığınız cevabı Turkcell Bilinmeyen Numaralar Servisi‘nde bulamayacaksınız.

 1. Sorgulamak istediğiniz numarayı başında sıfır olmadan yazıp 2200’a mesaj atın. Bu işlem 3.99 TL olarak ücretlendirilmekte.
 2. Cep telefonunuzdan 11832’yi arayarak bilinmeyen numara sorgulaması yapabilirsiniz. Bu arama dakikası 1,6 TL olarak ücretlendiriliyor.

Bu servisi 7 gün 24 saat arayabilir ya da mesaj atarak sorgulama yapabilirsiniz.

Vodafone Numara Sorgulama

Vodafone abonesi iseniz bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için iki yolunuz var:

 1. KIM yazıp boşluk bırakıp başında 0 olamadan sorgulayacağınız numarayı yazıp 7048‘e SMS atabilirsiniz. Bu SMS 1,25 TL/dk olarak ücretlendirilir.
 2. 11842 numaralı telefonu arayarak Vodafone Bilinmeyen Numaralar Servisi’nden sorgulama yapabilirsiniz . Bu servis 1,25 TL/dk olarak ücretlendirilir.

Vodafone Bilinmeyen Numaralar Servisi‘ni internet üzerinden kullanma imkanı bulunmuyor.

Ücretsiz Numara Sorgulama (2020 Güncel)

Yukarıda anlattığımız yöntemler ücretli idi. Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemler ise bedava yani ücretsiz. Size öncelikle bu yöntemleri kullanmanızı ardından eğer işe yaramazsa yukarıdaki ücretli servisleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz numara sorgulama yöntemleri:

 • Facebook’ta numarayı aratmak.
 • Whatsapp’a kaydederek profil fotoğrafına ve kullanıcı adına bakmak.
 • Google’da numarayı aratmak.
 • CIA gibi bir uygulama kullanarak numara sahibini bulmak.

Facebook Kullanarak Numaranın Kime Ait Olduğunu Öğrenmek

Bildiğiniz üzere Facebook dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu ve Facebook kullanmayan bir insan bulmak neredeyse imkansız. Bu durum bazen büyük bi avantaj olabiliyor. Bildiğiniz üzere Facebook ve Facebook Messenger akıllı telefonların çoğunda yüklü ve bu servisler genellikle sizin telefon numaranıza da bağlanıyor. Dolayısı ile Facebook yardımı ile numaranın sahibini bulmak eğer bu platformu kullanıyorsanız çok kolay olabiliyor.

 • Facebook üzerinden bilinmeyen numarayı sorgulamak için yapmanız gereken şey numarayı Facebook’un arama bölümüne yazmanız. Eğer numaranın sahibi Facebook kullanıyorsa arama sonuçlarında numaranın sahibi gözükecektir.

Whatsapp Kullanarak Numaranın Kime Ait Olduğunu Öğrenmek

Günümüzde en az Facebook kadar kullanılan bir şey varsa o da ücretsiz mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp. Eğer bir numaranın kime ait olduğunu WhatsApp kullanarak öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken şey:

 1. Numarayı herhangi bir isimle rehberinize kaydedin.
 2. Ardından Whatsapp’ı açarak kaydettiğiniz ismi aratın.
 3. Eğer numara sahibi WhatsApp kullanıyorsa ve profil fotoğrafını gizlememişse fotoğrafını görebilirsiniz. Böylelikle numaranın tanıdık birisine mi ait olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı kişiler profil fotoğrafı olmasa bile ismini uygulamayla paylaşabiliyor. Kullanıcının adı da size bir ipuçu verecektir.

Google Yardımı İle Bilinmeyen Numaranın Sahibini Bulmak

Bildiğiniz üzere yıllardır Google dünyanın en büyük arama motoru ve her gün binlerce sayfayı tarıyor ve inanılmaz boyutlarda veriyi işliyor. Eğer sizi arayan numaranın sahibi daha önce numarasını bir internet sitesinde paylaştı ise bu işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak günümüzde sırf ziyaretçi çekebilmek için bazı siteler bu numaraların sahibini paylaşır gibi yaparak sahte sayfalar oluşturmakta. Bu nedenle eğer sahibini aradığınız bir cep telefonu işiniz biraz zor olabilir. Fakat aradığınız numara 0850 ile başlayan bir özel numara ya da banka, operatör, bir servis gibi kurumsal bir numaraysa, kısaca 444 ile başlıyorsa işiniz oldukça kolay. Bu numaralar zaten firmaların kendi web sitelerinde ve sosyal medya platformunda hali hazırda paylaşılmakta.

CIA ve Benzeri Nurama Sorgulama Programları

 • CIA
 • Upcall
 • GetContact

CIA gibi numara sorgulama programları yüklendiği telefonun rehberini kendine kopyalayarak geniş bir veritabanına sahip oldu. Bu sayede eğer sizi arayan bir numara uygulamaya kayıtlı olan başka bir kişinin rehberinde kayıtlı ise o isimle birlikte sizinle paylaşılmakta. Bu uygulamardan bilinmeyen numara sorgulamak ücretsizdir. Apple , Android ve Windows işletim sistemli telefonlarda bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak rehberinizi kopyaladığı için bu uygulamar üzerinden numaranın kime ait olduğunu öğrenmek çok güvenli değil. Sonuçta rehberinizi başkaları ile paylaşmak istemezsiniz değil mi?

En İyi Numara Sorgulama Siteleri Hangileri?

Sizin için en iyi numara sorgulama siteleri olarak anılanları liste haline getirdik.

 • www.nosorgula.com
 • numarasorgulama.xyz
 • telefonnumarasorgulama.com
 • www.turktuccar.com/sorgu
 • www.ceptennumarasorgula.com

(Siteler ile bir ilgimiz yoktuır. Siteler test edilmemiştir.)

Diğer Bilinmeyen Numara Servisleri

Bunun dışında numara sorgulama yapabileceğiniz 3. parti servislerde var. Bunların başında bir dönem reklamları ile hepimizi delirten 11880, 11818, 11860 gibi numaralar geliyor. Ancak bu servisler yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere göre oldukça pahalı ücretlendiriliyor ve anladığımız kadarıyla zaten aynı veritabanını kullanıyor. Bu nedenle bu servisler yukarıdaki yöntemleri denediniz ve bir sonuç alamadıysanız son çareniz olmalı.

Gördüğünüz üzere aradığınız numaranın sahibini bulmanın birden çok ücretli ve ücretsiz yolu var. Eğer çaresiz kaldıysanız size yakın çevrenize de numarayı bir sormanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü genellikle bu tarz durumlarda arayan kişi tanıdık çıkıyor.

Unutmayın, tanımadığınız ve istemediğiniz bir numara sizi arıyor, tehdit ediyor ya da size bir şeyler yaptırmaya çalışıyorsa hızlı bir şekilde emniyet güçlerine başvurun. Kendisini devlet kurumundan arayan birisi olarak tanıtan kişilere inanmayın ve gerekli mercilere bildirin. Bu kişilerle bilgilerinizi ve şifrelerinizi paylaşmayın.

 

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz