ALES Başvuru 2019 Nasıl yapılır? Nerden Yapılır?

Reklam

ALES Başvuru 2019

2019 yılı ALES başvuru online olarak yapılmaktadır. Online başvurunun sorunsuz yapılabilmesi için, osym.gov.tr adresinde bulunan aday bilgileri ve aday fotoğrafının güncel olması gereklidir. Bunun yanında belirtilen gün ve saate kadar sistem üzerinden yapılmayan ALES başvuruları geçersiz sayılacaktır.

ALES Başvuru Adımları

ALES başvurusu için takip edilmesi gereken adımlar şöyle sıralanabilir:

  1. Adım Kılavuz ile aday formunun edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, öncelikle ALES Başvuru Kılavuzu ve Aday Başvuru Formunu incelemelidir. Bu formlara osym.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Kılavuzun dağıtımız ve satışı söz konusu değildir. Adayların ALES başvuru sayfasını açtıklarında karşılarına ilk çıkan dosya, bu kılavuz olacaktır.
  2. Adım Başvurunun Yapılması: Kayıtlarda geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar, başvurunun son gününe kadar sistemdeki fotoğraflarını güncelleyebilir. Ancak güncellemenin istenmediği durumlarda başvurular sınav başvuru merkezlerinde alınmaktadır. Bu merkezler, genellikle kütüphane ve kültür merkezlerinde bulunur. Eğer adayın merkez sisteminde geçerli bir fotoğrafı varsa başvurular bireysel olarak, internet üzerinden alınır. İnternetten yapılması istenmeyen başvurularda ALES merkezlerine, tıpkı geçerli fotoğrafı bulunmayan adaylar gibi başvuru yapılabilir.
  3. Adım Sınav Ücretinin Yatırılması: Sistem üzerinden kayıtları yapılan adaylar, Ziraat Bankası’ndan verilecek iban numarasına sınav ücretlerini yatırmalıdır. Yatırılan sınav ücretleri sistemde görünmekte olsa da dekont saklanmalıdır.

ALES Sınav Ödemeleri

ALES öncesi sınav ödemesi kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalar birine yatırılabilmektedir. Ancak bu konuda en fazla tercih edilen banka Ziraat Bankası’dır. Bunun yanında sınav ücretleri internet üzerinden e- işlemler menüsünden de yatırılabilmektedir. Bunun için ÖSYM internet sayfasında bulunan e- işlemler menüsüne girilir ve buradan ALES ÖDEMELERİ seçeneği tıklanır. ALES sınavında kaç oturuma katılacağı işaretlenir. Bunun nedeni ÖSYM tarafından oturum başına ücretlendirme yapılmasıdır. Gerekli işaretlemelerin ve sayfanın en üst kısmındaki T.C. kimlik numarası alanının doldurulmasının ardından ekranda ödeme alanı açılır. Kredi kartı ya da banka kartı numaraları verilerek ödeme alanının istediği bilgiler teslim edilir. Ekranda bulunan meblağ böylece verilen karttan çekilmiş olur ve ALES başvurusu tamamlanır.

ALES Sınav Ödemelerini Bankadan Yatırmak

Banka şubesini kullanarak ALES ödemesi yapmak için kişinin öncelikle ilgili bankanın sırasına girmesi gerekmektedir. Vezneden ödeme yapılacaksa vezneye T.C. kimlik numarası ve girilmek istenen oturum sayısı söylenmelidir. Bunun ardından vezne, talep edilen ücreti isteyecektir. 

ATM’den Kartsız ALES Ücreti Yatırmak

Kart kullanmadan ATM’den ALES ücreti ödemek için işlemi kartsız işlemler bölümünden yürütmek gereklidir.  Ardından ödeme işlemleri seçilir ve eğitim ödemeleri kısmına girilir. Buradan eğitim/sınav ödemeleri, ardından ALES sınav ücreti kısmına girilir. İstenen T.C. kimlik numarası ve katılmak istenen oturum sayısı bilgileri girilir, ardından ekranda istenen cep telefonu numarası tuşlanır. Bu kısma, yanınızda bulunan, kullanmakta olduğunuz numarayı tuşlamalısınız. İşlem sonunda bu numaraya kod gönderilecek ve kod girildiğinde sınav ödemesi yapılmış olacaktır. Ardından açılan bölmeye para yerleştirilir ve böylece alınan dekont ile işlem tamamlanmış olur.

ATM’den Kart Kullanarak ALES Ücreti Yatırmak

ALES ücreti kart kullanarak yatırılacaksa; kart girişe yerleştirilir ve istenen şifre girilir. Ardından ödemeler kısmından eğitim ödemeleri bölümü  tıklanır. Eğitim /sınav ödemelerinin ardından ALES ödemeleri butonuna tıklanır ve kartta tanımlı hesaptan çekilecek paranın belirlenmesi için T.C. kimlik numarası ile katılmak istenen oturum sayısı işaretlenir. Ekranda belirtilen meblağ, onayla butonuna tıklamanız halinde hesabınızdan çekilir. Ardından size makbuz çıktısı, ATM tarafından verilir. ödemenin yapılmasının ardından ÖSYM sitesine yapılan başvuru tam anlamıyla tamamlanacağından, ödemeden sonra sistem tekrar kontrol edilmelidir. ALES başvurusu onaylanmayan adaylar vakit kaybetmeden dekont ile birlikte sınav merkezlerine gitmelidir.

Etiketler:

Reklam

Yorumlar

Yorum Yaz